Dzisiaj zapraszam na spotkanie z kuchnią Mozambiku. Wyraźnie wyczuwa się w niej wpływy tradycji portugalskiej – zarówno jeśli chodzi o kompozycję potraw, jak i o dodatki i przyprawy, a także wykorzystywane do gotowania alkohole, szczególnie portugalskie wino. Najbardziej popularne w Mozambiku potrawy zawierają lokalne warzywa, owoce, mięso i ryby oraz charakterystyczne dla Afrykańskiej kuchni gęste kaszki kukurydziane z dodatkiem gulaszów. Ryby i owoce morza, a w szczególności krewetki i langusty z Mozambiku są znane na całym świecie i uważane rarytasy.
Elegancki obiad w Mozambiku rozpoczynamy najczęściej szklaneczką schłodzonego białego Porto lub wytrawnej Madery. Przystawki, w formie małych, pikantnych pikli warzywnych i sałatek często zawierają w sobie dodatek papryczki piri-piri, najbardziej charakterystycznej lokalnej przyprawy. Do posiłków raczej nie je się chleba, dania najczęściej podaje się z ryżem. Posiłki obowiązkowo kończy filiżanka mocnej kawy.
Pasta Piri-Piri
Tej pasty używa się do doprawiania gotowych potraw już na talerzu i jest zawsze obecna na stołach w Mozambiku. Trzeba z nią jednak uważać, bo jest bardzo ostra i może być zabójcza dla nieprzyzwyczajonego podniebienia.
Składniki:
4 łyżki soku z cytryny
4 łyżki oliwy z oliwek
4 łyżki pokruszonych papryczek Piri-Piri (można użyć pokruszonego, ale nie zmielonego chili)
1 łyżeczka soli
2 zmiażdżone ząbki czosnku
Wszystkie składniki dobrze wymieszaj. Podawaj w małych miseczkach, dodawaj do potraw wedle uznania. Można przechowywać kilka dni w lodówce.
Uwaga – bardzo ostre!
Matata (gulasz z małży i orzeszków ziemnych)
Jest to typowa przystawka, przygotowywana tradycyjnie z liśćmi dyni. W Polsce, jeśli nie mamy za domem poletka z dyniami, można użyć świeżych liści szpinaku. Jest to jedna z niewielu popularnych potraw tradycyjnych, bez wpływu portugalskiej kuchni.
Składniki:
1 filiżanka drobno posiekanej cebuli
4 filiżanki małży bez skorup (mogą być z puszki lub mrożone)
1 filiżanka drobno posiekanych, niesolonych orzeszków ziemnych
2 duże pomidory bez skórki, drobno posiekane
3 filiżanki drobno posiekanych umytych młodych liści dyni lub szpinaku
3 łyżki oliwy
Sól, pieprz, papryka suszona do smaku
Cebulę usmaż na oliwie do miękkości, ale nie przyrumieniaj. Dodaj resztę składników, duś na małym ogniu przez 30 minut, co pewien czas mieszając. Dodaj drobno posiekane liście dyni lub szpinaku. Po chwili podawaj. Najlepiej smakuje z ugotowanym ryżem.
Składniki na 8 porcji
Sałatka z awokado
Składniki:
1 główka sałaty masłowej, drobno posiekana
4 połówki brzoskwiń z puszki pokrojone w plasterki
2 dojrzałe awokado
Sos:
1 część soku z cytryny
1 część oliwy z oliwek
1 część syropu z brzoskwiń (z puszki, po odsączeniu owoców)
1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka ziół mieszanych sałatkowych (mogą być prowansalskie)
¼ łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
Pokrojoną sałatę ułożyć na talerzach, na niej ułożyć plasterki awokado na przemian z plasterkami brzoskwiń. Składniki sosu dobrze wymieszaj (najlepiej w zamkniętym słoiku). Sałatę polej sosem tuż przed podaniem.
Składniki na 8 porcji
Kurczak barbecue
Jest to przepis na ostrego kurczaka. Jeśli nie lubicie bardzo ostrego jedzenia, dodajcie tylko troszkę ostrej papryki do marynaty.
Marynata:
½ łyżeczki ostrej papryki (najlepiej pokruszonej, a nie mielonej)
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka soli
3 ząbki czosnku (zmiażdżone)
Pół filiżanki oleju
1,5 – 2 kilowy kurczak
Składniki marynaty dobrze wymieszaj. Marynatą dokładnie nasmaruj całego kurczaka (kurczak powinien być dość duży). Zostaw w lodówce na o 2-3 godziny. Upiecz kurczaka na rożnie lub pod grillem w kuchence. Po upieczeniu pokrój na ćwiartki i podawaj z sałatką i białym gotowanym ryżem.
Cocunt curry
To typowe, przepyszne danie, które je się w Mozambiku przygotowane na tysiąc sposobów – warzywne, z rybami, krewetkami mięsem. Podana poniżej autorska wersja należy do moich ulubionych dań, które najczęściej przyrządzałam podczas pobytu w Mozambiku.
5 dojrzałych pomidorów (lub puszkę już obranych)
½ kilograma surowych obranych krewetek średniej wielkości
kokos (mleczko i pokrojony miąższ) – w trudnych, europejskich warunkach można go zastąpić mleczkiem kokosowym z puszki
1 marchewka, pokrojona w kostkę
3 ząbki obranego i posiekanego czosnku
1 spora posiekana cebulę
3 łyżeczki proszku curry, 1 liść laurowy, sól i pieprz do smaku
4 łyżki oliwy
Rozgrzej oliwę i usmaż na niej czosnek i cebulę wraz z przyprawami. Dodaj krewetki i smaż kilka minut na sporym ogniu (uważaj, żeby czosnek się nie przypalił). Dodaj marchewkę i kawałki kokosa. Po kilku minutach smażenia dodaj pomidory i duś przez ok. 10 minut. Na koniec wmieszaj mleczko kokosowe i duś jeszcze przez kilka minut. Najlepiej smakuje z ryżem.
Ananas w porto
Sekretem tego deseru jest dobrej jakości, dojrzały świeży ananas. Najlepiej kupić go oczywiście bezpośrednio na targu w Mozambiku, ale jeśli daleko nam na taki targ, spróbujmy w supermarketach – trzeba wyszukiwać twarde, ale pachnące i żółte owoce, które mają zielone pióropusze. Po kilku próbach na pewno nauczymy się, jak rozpoznać te naprawdę dobre.
Składniki
1 dojrzały świeży ananas
cukier (najlepiej trzcinowy)
½ szklanki czerwonego porto
Obierz ananasa ze skórki, przetnij na pół, wydrąż twardy środek i pokrój na plastry szerokości palca. Plastry posyp cukrem i włóż do miski, całość zalej porto. Odstaw na kilka godzin do lodówki. Podawaj schłodzone. Można posypać posiekanymi orzechami nerkowca, które są bardzo popularne w Mozambiku.
maru