Smaki Afryki: Zimbabwe

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Smaki Afryki: Zimbabwe

Flagowym daniem Zimbabwe jest sadza – odmiana popularnego w większości krajów Afrykańskich „wypełniacza” czy też gęstej kaszy, podawana z sosami z warzyw i mięsa. Sadza jest przygotowywana z mąki kukurydzianej, uzyskiwanej z przemiału ziarna kukurydzy. Każda gospodyni ma swój prywatny sposób przygotowania pysznej sadzy – poniżej podaję przepis, według którego powinno udać się to nawet początkującym oraz dyniową wariację na temat, doskonałą na jesień.

Sadza

Składniki:
4 szklanki wody
2,5 szklanki mąki kukurydzianej (najlepiej białej)

W dużym garnku doprowadź do wrzenia 3 szklanki wody. Wymieszaj 1,5 szklanki mąki z pozostałą szklanką zimnej wody. Zmniejsz gaz pod gotującą się wodą i powoli wlej mieszankę mąki z wodą, cały czas dokładnie mieszając drewnianą łyżką. Gotuj przez ok. 5 minut, cały czas mieszając, aby sadza nie przywarła do dna. Stopniowo dodaj do garnka pozostałą mąkę. Gdy mikstura jest już bardzo gęsta i zaczyna odklejać się od ścianek garnka, przełóż ją do miski lub na talerz. Podawać w formie okrągłych porcji wielkości pięści, z ulubionym sosem, mięsem lub rybą. Najlepiej smakuje jedzona palcami!

Sadza z dynią, czyli Nhopi

Składniki
Gorąca sadza (przygotowana wg. przepisu powyżej z połowy porcji)
½ kg dyni
łyżeczka cukru
2 łyżki stołowe masła orzechowego (peanut butter)
sól i pieprz do smaku

Obierz i pokrój dynię o kostkę, ugotuj w małej ilości lekko osolonej wody i zrób z niej puree. Wmieszaj dynię do gojącej sadzy. Dodaj cukier, masło orzechowe i pieprz i sól. Dobrze wymieszaj, aby wszystkie składniki dokładnie się połączyły. Pogotuj jeszcze chwilę. Podawaj z zieleniną – np. ze szpinakiem.

Gulasz z kurczaka i masła orzechowego (Peanut butter stew)

Składniki:
2 średnie cebule
2 łyżki stołowe masła
2 zielone papryki, pokrojone w kostkę
2 duże piersi z kurczaka pokrojone w kostkę
2 ząbki czosnku
4 pomidory lub puszka pomidorów bez skóry
2 szklanki wody
6 łyżek masła orzechowego (peanut butter)
¾ łyżeczki soli
pieprz Cayenne lub chili
1/3 kg świeżych liści szpinaku

W dużym garnku gulaszowym podsmaż na maśle na złoto pokrojoną drobno cebulę. Dodaj czosnek, sól i ostrą paprykę. Smaż jeszcze 2-3 minuty i dodaj zielona paprykę i pierś kurczaka, pokrojona w kostkę. Smaż, aż kurczak będzie złoty. Pomidory obierz ze skórki i rozgnieć widelcem, po czym dodaj do gulaszu razem z ok. 2 szklankami wody. Jeśli używasz pomidorów z puszki, dodaj tylko jedną szklankę wody. Zmniejsz gaz i duś przez ok. 10 minut, co jakiś czas mieszając.
Wymieszaj masło orzechowe z kilkoma łyżkami sosu z gulaszu. Połowę otrzymanej w ten sposób pasty dodaj do gulaszu, a połowę zostaw.
Dobrze umyj i blanszuj liście szpinaku. Odcedź i wymieszaj z pozostałą pastą orzechową.
Podawaj z sadzą, gulasz i szpinak jednocześnie, po dwóch stronach talerza.

Porcja dla 4 osób.

Ciasto z mąki kukurydzianej (Cornmeal cake)

Składniki:
1 szklanka mąki kukurydzianej
4 szklanki mleka
2 jajka
¾ szklanki miękkiego masła
½ szklanki cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
½ szklanki kwaśniej śmietany lub opakowanie serka Philadelphia

Nagrzej piekarnik do 180° C.
Zagotuj mleko w sporym garnku. Zdejmij z ognia i zostaw na ok. 10 minut. Dodaj do garnka jajka, ½ szklanki masła, cukier i cukier waniliowy. Dobrze wymieszaj i ponownie doprowadź do wrzenia. Zdejmij z ognia. Powoli, ciągle mieszając, wsyp do mieszanki mąkę kukurydzianą. Mieszaj dokładnie, aby nie powstały grudki.
Pozostałym masłem dokładnie wysmaruj tortownicę o średnicy 20 cm. Przełóż do formy miksturę mączną i piecz ok. 30 minut, do tzw. „suchego patyczka”, aż będzie złotobrązowa. Wyciągnij, posmaruj gorące ciasto śmietaną lub serkiem Philadelphia, zapiecz w piekarniku jeszcze przez 5 minut. Ciasto podawaj ciepłe.

maru

 Dokument bez tytułu