Ogrody Forodhani – znane miejsce spotkań zanzibarskich smakoszy, są położone na nabrzeżu, w Stone Town. Co wieczór, przed zmierzchem zapełniają się małymi straganami z jedzeniem. Sprzedawcy przygotowują stosy pierożków, placków, szaszłyków i świeżych ryb. Na stołach piętrzą się homary, kraby i inne smakołyki. Po zachodzie słońca na przenośnych grillach to wszystko się piecze, w głębokim tłuszczu rumienią się grubo krojone frytki, a nad ogrodami unosi się piękny zapach przypraw i dobrego jedzenia. To znak, że kolacja gotowa i trzeba się spieszyć, aby najeść się do syta zanzibarskich przysmaków. A po posiłku – obowiązkowo skosztować soku wyciskanego z trzciny cukrowej, doprawionego limonką i świeżym imbirem.
Mishkaki
Są to doskonałe szaszłyki z mięsa marynowanego w specjalnej, aromatycznej zalewie. Najlepiej smakują grillowanie na węglu drzewnym, o zachodzie słońca.
Marynata:
1 łyżka startego świeżego imbiru
2 ząbki zmiażdżonego czosnku
2 łyżki oliwy
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka przyprawy curry lub pasty z tamaryszku
1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka cukru
świeżo zmielony pieprz do smaku
oraz 70 dkg dobrej jakości wołowiny bez kości, pokrojonej w kostki wielkości jednego kęsa (można też użyć mięsa z piersi indyka, kurczaka lub wątróbek drobiowych)
opcjonalnie: kwadratowe kawałki cebuli i zielonej papryki
Składniki marynaty dokładnie wymieszaj w większej misce. Dodaj pokrojone mięso i znowu dokładnie wymieszaj, aby każdy kawałek mięsa był pokryty sosem. Odstaw do lodówki na co najmniej 4 godziny, a najlepiej na całą noc.
Patyczki do szaszłyków namocz w zimnej wodzie, a następnie nabij na nie mięso. Można nabijać na przemian z kawałkami cebuli i zielonej papryki.
Grilluj na brązowo na węglu drzewnym lub w piekarniku. Podawaj z ryżem, plackami chapati lub białym pieczywem.
Zanzi pizza
Składniki na ciasto
35 dag mąki pszennej
1/2 łyżeczki soli,
1/2 szklanki wody
1/2 szklanki oleju
Składniki na nadzienie
1/2 kg mięsa mielonego
1 kawałek imbiru
2 ząbki czosnku
1 zielona papryczka chilli
1 czerwona cebula
6 jajek
olej do smażenia
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie
Mąkę przesiej do miski, dodaj sól, wodę i wyrób gładkie, jednolite ciasto. Jeśli ciasto jest zbyt suche i mało elastyczne, możesz dolać więcej wody. Ciasto podziel na 6 równych kulek, ułóż na talerzu i oblej olejem tak, aby pokrył równo wszystkie kulki. Ostaw na 2 godziny.
Imbir, czosnek i wypestkowaną papryczkę chilli drobno posiekaj. Wymieszaj z mielonym mięsem, dopraw solą i pieprzem.
Kulki ciasta rozwałkuj na bardzo cienkie placki, tak, aby środek był nieco grubszy niż krawędzie. Na każdy placek nałóż 2 łyżki mięsa i wbij jedno jajko, po czym delikatnie wymieszaj widelcem.
Następnie złóż brzegi placka tak, aby na siebie nachodziły jak w kopercie. Na patelni rozgrzej łyżeczkę oliwy i smaż każdą pizzę po około 5 minut z obu stron, aby jajko w środku się ścięło.
Ryba w mleku kokosowym
Składniki
3 ząbki czosnku
sok z 1 cytryny
6 filetów białej ryby
oliwa
1 cebula
2 zielone papryczki chilli
1 pomidor
2 łyżki posiekanej kolendry
1 puszka mleka kokosowego
sól, pieprz
Przygotowanie
Czosnek drobno posiekaj i rozetrzyj z 2 szczyptami soli, dodaj sok z cytryny i pieprz. Rybę natrzyj powstałą masą i odstaw na 2 godziny. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni, rybę włóż do piekarnika w żaroodpornym naczyniu i piecz przez 15 minut.
Cebulę, chilli i pomidora obierz, pokrój i zmiksuj razem z kolendrą. Na patelni rozgrzej oliwę i przesmaż zmiksowane warzywa. Mieszając, powoli wlej mleko kokosowe. Duś jeszcze chwilę, aż sos zgęstnieje. Polej sosem rybę i podpiecz jeszcze 15-20 minut. Podawaj z ryżem.
Sałatka kachumburi
Składniki
6 pomidorów
3 czerwone cebule
5 limonek
1 czerwona papryczka chilli
sól, pieprz
Przygotowanie
Obierz pomidory i cebule. Pomidory pokrój w cienkie półplasterki. Cebulę pokrój w piórka i przelej kilka razy zimną wodą, żeby straciła ostrość, dobrze osącz, a następnie przełóż do miski. Wciśnij sok z limonek i przez chwilę wyrabiaj cebulę ręką jak ciasto. Dodaj pomidory. Z papryczki usuń pestki i cienko posiekaj, po czym dodaj cebuli i pomidorów. Dopraw solą, pieprzem i delikatnie wymieszaj. Sałatka świetnie smakuje z grillowanymi rybami i jako dodatek do szaszłyków.
Ciasteczka orzechowe
Składniki
10 dkg masła
8 dkg cukru
2 jajka
20 dkg maki
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 szklanka zmielonych, niesolonych orzeszków ziemnych
Przygotowanie
Dobrze utrzyj cukier z masłem. Po kolei dodawaj jajka, cały czas ucierając. Dodaj mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i orzechami.
Wyłóż blachę papierem do pieczenia. Wyłóż ciasto w 3 podłużnych wałkach, po ok. 30 cm każdy. Piecz ok. 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni. Wyciągnij podpieczone ciasto i szybko pokrój na kawałki o szerokości ok. 1 cm, rozłóż je równomiernie na blasze i wysusz przez ok. 30 min w temperaturze ok. 100 stopni. Najlepiej smakują z zanzibarską aromatyczną kawą parzoną z kardamonem i cukrem.
maru