Smaki Afryki: Botswana

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Smaki Afryki: Botswana

Targi w Botswanie są pełne smakowitych warzyw, dobrej wołowiny i baraniny, świeżych słodkowodnych ryb i drobiu. Kuchnia jest więc tu bogata, dodatkowo urozmaicona mięsem dzikich zwierząt i owocami. Tradycyjnym daniem mięsnym jest Seswaa, gulasz wołowy przyrządzany na specjalne okazje i podawany z popularną w Afryce gęstą papką, przyrządzaną z maki kukurydzianej lub sorgo, w Botswanie nazywanej Bogobe. Seswaa jest przygotowywana przez mężczyzn, w ciężkim żelaznym garnku, praktycznie bez przypraw.

Botswańscy kucharze prześcigają się w tworzeniu przepisów na wykwintne dania podawane turystom podczas safari. Podaję dzisiaj mieszankę przepisów na potrawy tradycyjne i na te bardziej wykwintne, które najlepiej smakują w odległym, luksusowym lodge o zachodzie słońca.

Ostra zupa z marchwi i kokosa

Składniki:
1/2 kg soczystej marchwi, obranej i pokrojonej w drobną kostkę
1 duża czerwona cebula, drobno posiekana
2 łyżki oleju sezamowego
2 duże ząbki czosnku
2 łyżeczki startego świeżego imbiru (lub ½ łyżeczki suszonego)
½ łyżeczki suszonego chili
1 łyżeczka suszonego kminu
1 łyżeczka przyprawy curry
1 puszka mleczka kokosowego (ok. 2 szklanki)
2 szklanki wody
sól i pieprz do smaku
1/4 szklanki posiekanej świeżej kolendry

Na patelni dobrze rozgrzej olej i dodaj sypkie przyprawy, oraz imbir i czosnek. Smaż na dużym ogniu ok. 1 minutę, mieszając. Uważaj, aby przyprawy się nie przypaliły. Dodaj cebulę i smaż przez następne 4 minuty, aż cebula się zeszkli. Dodaj marchew, zmniejsz ogień i smaż przez ok. 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Dodaj wodę i mleko kokosowe i duś, mieszając, przez ok. 15 minut, aż marchewka zmięknie. Zdejmij z ognia i wystudź, zanim zmiksujesz zupę na gładką masę. Posól i popieprz do smaku. Przed podaniem, zupę znowu podgrzej. Dodaj świeżą posiekaną kolendrę. Możesz udekorować płatkami kokosa.

Proporcje na 4-5 osób.

Seswaa

Składniki:
1 kg wołowiny (najlepiej mostek)
1 duża, pokrojona cebula
2 posiekane ząbki czosnku
sól i pieprz do smaku

Włóż wszystkie składniki (poza solą) do garnka o grubym dnie i zalej wodą. Gotuj na wolnym ogniu przez ok. 2-2,5 godziny, aż mięso będzie miękkie. odcedź wodę i porozdzielaj mięsko na małe wiórki, wyjmując wszystkie kości. Posól do smaku. Podawaj z bogobe i np. kapustą po Botswańsku.

Kapusta po botswańsku

Składniki:
1 dojrzały, duży pomidor obrany ze skórki i pokrojony w drobną kostkę

1/2 posiekanej dużej cebuli
1 łyżeczka mielonego suszonego imbiru
1 łyżeczka suszonego oregano
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 łyżeczka suszonego chili
1 mała biała kapusta, pokrojona w małe kawałki
olej do smażenia (2-3 łyżki)

Rozgrzej olej na patelni. Najpierw obsmaż pomidora i cebulę, po 5 minutach dodaj zioła i przyprawy i dobrze wymieszaj. Dodaj kapustę, wymieszaj i duś na małym ogniu, aż kapusta zmięknie, od czasu do czasu mieszając.

Kulki ryżowe

To klasyczny przepis na dodatek do dań mięsnych, przygotowany z rozgotowanego ryżu. Doskonale smakuje z mięsnymi i warzywnymi sosami.

Składniki:
200g zwykłego, krótkoziarnistego ryżu
900ml wody
sól do smaku

Gotuj ryż w osolonej wodzie przez ok. 25 minut lub do miękkości. Kiedy ryż jest ugotowany, a cała woda wsiąknie, przełóż ryz do miski i rozgnieć go drewnianą łyżką na puree, aż zacznie się mocno kleić. Zmocz ręce w zimnej wodzie i formuj z ryżu kulki wielkości małej pięści. Podawaj jeszcze ciepłe, polane ulubionym sosem.

Grillowane brzoskwinie

Składniki:
1 duża puszka brzoskwiń
2 łyżki cukru-pudru
3-cm kawałek korzenia świeżego imbiru, obrany i pokrojony w cienkie plasterki
1 gwiazda suszonego anyżu
¼ kawałka gałki muszkatołowej

Odsącz połówki brzoskwiń. Syrop wlej na patelnię, dodaj imbir, anyż, gałkę muszkatołową. Gotuj na wolnym ogniu, aż syrop lekko zgęstnieje. Odstaw i włóż połówki brzoskwiń do gorącego syropu, aby nabrały aromatu. Rozgrzej grill lub patelnię i grillu połówki brzoskwiń z jednej strony, aż będą widoczne brązowe paski. podawaj polane łyżką syropu z niesłodką bitą śmietaną lub lodami waniliowymi.

Porcja dla 4-5 osób.

maru

 Dokument bez tytułu