Zanzibar, mimo że należy do Tanzanii, zasługuje na oddzielny rozdział w naszej serii … a nawet na kilka części poświęconych jego bogatej, pachnącej przyprawami kuchni. Jest bowiem wyspą szczególną, na której od wieków mieszały się kultury, smaki i tradycje kulinarne. Przyciągał kupców i podróżników, swoim domem nazywali go ludzie Bantu, Persowie, Hindusi, Portugalczycy, Chińczycy. Wprowadzali swoje sposoby gotowania, wzbogacając je o dostępne na Zanzibarze produkty i przyprawy. W ten sposób powstała jedna z najbogatszych i najsmaczniejszych kuchni Afryki, pachnąca goździkami, pikantna od chilli i łagodzona mlekiem kokosowym.
Aby rozwiać szare, deszczowe chmury, które na dobre zebrały się nad Polską i ogrzać się przy pachnących orientalnych potrawach, zapraszam do gotowania! Po posiłku napijcie się mocnej kawy z cukrem, kardamonem i goździkami albo zanzibarskiego chai – mocnej czarnej herbaty z mnóstwem mleka, goździków, cynamonu, kardamonu i miodu.
Chutney z mango
Składniki
2 szklanki cukru (najlepiej brązowego)
3/4 szklanki octu z białego wina
4 szklanki obranego i pokrojonego w małe kostki mango (ok. 3 owoce)
1 szklanka posiekanej czerwonej cebuli
2 drobno pokrojone, obrane ze skórki pomidory
1 drobno posiekana papryczka chilli
3 łyżki posiekanego świeżego imbiru
1 rozgnieciony ząbek czosnku
2-3 suszone goździki
2 łyżeczki przyprawy curry
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
W garnku zagotuj ocet winny, cukier i cebulę i duś przez ok. 30 minut. Dodaj resztę składników i gotuj na wolnym ogniu, mieszając, następne 20 minut, aż masa zgęstnieje. Można przełożyć do słoika i przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Doskonałe jako dodatek do mięsa, ryżu i placków.
Zupa ze słodkich ziemniaków
Składniki
1 kg słodkich ziemniaków (do kupienia w większości supermarketów)
1 litr bulionu z kurczaka (może być z kostki)
3 łyżki koncentratu pomidorowego
sól, biały pieprz, trochę cukru
Przygotowanie
Obierz słodkie ziemniaki, pokrój na niewielkie kawałki i ugotuj do miękkości w bulionie z kurczaka. Całość zmiksuj. Dodaj koncentrat pomidorowy i przyprawy. Zagotuj. Podawaj gorącą, z łyżką kwaśniej śmietany.
Krewetki z czosnkiem
Składniki
1 kg niewielkich krewetek obranych z pancerzyków i bez ogonów
1/3 szklanki mąki kukurydzianej
2 małe jajka
olej do smażenia
2 drobno posiekane czerwone cebule
1 drobno posiekana papryczka chilli lub łyżeczka suszonego chilli
1 łyżka koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka octu z białego wina
1 łyżeczka cukru
posiekany szczypiorek i świeża kolendra
Marynata
szczypta cukru
2 łyżeczki zmiażdżonego czosnku
1 łyżeczka posiekanego świeżego imbiru
½ łyżeczki pieprzu
sól do smaku
1 łyżka sosu sojowego
Wymieszaj składniki marynaty, dobrze połączj z krewetkami i odstaw na godzinę w chłodne miejsce.
Ubij jajka z mąką kukurydzianą, szczyptą soli i pieprzem tak, aby powstała gładka masa. Obtocz w niej krewetki wyciągnięte z marynaty. Krewetki usmaż na głębokim tłuszczu na złoty kolor i odstaw w ciepłe miejsce. Szybko usmaż cebulę na 2 łyżkach oleju, dodaj czosnek, chili, sos pomidorowy, ocet i cukier. Przesmaż krótko, dobrze mieszając. Dodaj krewetki i przesmaż jeszcze przez ok. 4-5 minut. Przed podaniem posyp szczypiorkiem i kolendrą. Najlepiej smakuje z ryżem kokosowym.
Ryż kokosowy (Wali wa Nazi)
To popularny dodatek do dań w kuchni Swahili. Przygotowuje się go na całym afrykańskim wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, na Zanzibarze, Lamu, w Malindi czy Mombasie. Ma kremową konsystencję i jest doskonały z dowolnym curry, kurczakiem czy rybą.
Składniki
1 szklanki białego ryżu dobrze wypłukanego i namoczonego w zimnej wodzie przez 20 minut (najlepiej w tym daniu smakuje ryż basmati)
4 szklanki mleczka kokosowego z puszki, niesłodzonego
sól do smaku
Przygotowanie
Przed gotowaniem ryż dobrze wypłucz w zimnej wodzie a następnie namocz przez 20 minut. Dobrze odcedź. Mocno podgrzej w dużym garnku mleczko kokosowe. Doprowadź prawie do wrzenia, ale nie gotuj. Dodaj ryż i sól. Gotuj na małym ogniu przez ok. 10 minut, cały czas mieszając. Potem maksymalnie zmniejsz ogień i przykryj garnek. Niech ryż dochodzi pod parą jeszcze 20 minut.
Fasola w mleku kokosowym
Składniki
80 dag czerwonej fasoli
5 pomidorów
2 cebule
4 ząbki czosnku
1 papryczka chilli
oliwa do smażenia
500 ml mleka kokosowego z puszki
po 1 łyżeczce mielonego kardamonu, ziaren kolendry i kuminu, sól, pieprz, szczypta kurkumy
Fasolę zalej zimną wodą i odstaw na 12 godz. (dobrze jest zmienić wodę co najmniej raz). Obrane pomidory, cebulę, czosnek oraz oczyszczone z pestek chilli pokrój drobno. Na rozgrzanej oliwie zeszklij najpierw cebulę, potem czosnek oraz chilli. Smaż chwilę, po czym dodaj pomidory i fasolę, duś 5 minut. Wlej mleko kokosowe i dopraw solą, pieprzem i resztą przypraw, zamieszaj. Zmniejsz ogień i duś ok. 40 min (do 1 godziny), mieszając od czasu do czasu i uważając, aby całość się nie zagotowała.
maru