Słowenia. Pierwszy czarnoskóry burmistrz

afryka.org Bez kategorii Słowenia. Pierwszy czarnoskóry burmistrz

Pochodzący z Ghany 54-letni lekarz Peter Bossman został wybrany burmistrzem popularnego wśród turystów, nadmorskiego miasta Piran, w Słowenii. Będzie on pierwszym czarnoskórym burmistrzem w historii Słowenii i prawdopodobnie również w całej Europie Wschodniej.

Według wstępnych wyników niedzielnego głosowania, Bossman, będący socjaldemokratą, wygrał drugą rundę wyborów pokonując centroprawicowego rywala.

“Moje zwycięstwo jest dowodem wysokiego poziomu demokracji w Słowenii” – powiedział Bossman, który przyjechał do tego kraju 33 lata temu aby studiować medycynę.

Po ukończeniu studiów zamierzał powrócić do ojczystej Ghany, ale zmienił swoje plany po zawarciu małżeństwa z koleżanką ze swojego roku, która jest z pochodzenia Chorwatką. Wkrótce potem uzyskał posadę lekarza opiekującego się turystami przyjeżdżającymi na słoweńskie wybrzeże.

“Zakochałem się w tym kraju. Słowenia jest moim domem. Nawet moje pierwsze wrażenie było dobre, było tu tak czysto i zielono” – powiedział Bossman.

Dodał, że bezpośrednio po przyjeździe odczuł, że “niektórzy ludzie nie chcą utrzymywać kontaktów z imigrantami z Afryki”, ale w ciągu ostatnich 10-15 lat nie doświadczył żadnej dyskryminacji ze względu kolor swojej skóry.

Ocenia się, że spośród 2 mln mieszkańców Słowenii, ok.12 proc. stanowią cudzoziemcy, ale przybysze z Afryki są nieliczni.

Źródło: PAP
ZA: wyborcza.pl

 Dokument bez tytułu