Słonie z Wybrzeża

afryka.org Wiadomości Sport Słonie z Wybrzeża

W związku z rozpoczynającymi się właśnie Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej prezentujemy drużyny z Afryki, biorące udział w mundialu w Niemczech. Pierwszą jest reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej (WKS).

WKS jest uważana za najsilniejszą drużynę afrykańską na mundialu. Wyprzedzając jakością gry, Egipt i Kamerun, nie mogło zdobyć ostatniego Pucharu Narodów Afryki, który wpadł w ręce egipskich 'Faraonów'. Zakwalifikowanie się do rozgrywek w Niemczech nie było zaskoczeniem. WKS w pełni zasłużyło sobie na ten awans. 'Słonie' z Wybrzeża zmierzą się w grupie C, z bardzo wymagającymi przeciwnikami, Argentyną i Holandią, a także Serbią i Czarnogórą, wciąż jedną drużyną, ale reprezentującą już dwa różne bałkańskie państwa. W przeciwieństwie do ekipy byłej Jugosławii, występ piłkarzy WKS może pomóc zjednoczyć kraj, który od czasu podziału na dwie części, północną i południową, czeka na październikowe wybory, ale przede wszystkim na zwycięstwo Wybrzeża.

Gwiazda: W drużynie Wybrzeża nie brakuje gwiazd piłki nożnej. Najbardziej znanym zawodnikiem jest grający na co dzień w barwach Chelsea, Didier Drogba. Dowiódł on swojej siły w ostatnim Pucharze Narodów Afryki, w którym doprowadził 'Słonie' do meczu finałowego. Poza Drogbą, na uwagę zasługują, Bonaventure Kalou i Cyrille Domoraud. Wielką trójkę uzupełniają Kolo Toure, Yaya Toure i Didier Zokora. Kolo Toure gra w Arsenalu, a w drużynie WKS stanowi o sile obrony.

Trener: Henri Michel był kiedyś kapitanem i trenerem reprezentacji Francji, z którą dotarł do Pucharu Świata. Dzisiaj szkoli najbardziej obiecujący zespół Afryki, pełen gwiazd, grających w europejskich barwach klubowych. Sam ma obawy jak piłkarze z Wybrzeża zareagują na występ w tak ważnych zawodach jak mundial. Jednak ma nadzieję, że zajdą daleko, chociaż zadanie będzie bardzo trudne. Argentyna nie pozwoli się łatwo zepchnąć do rogu. Tym bardziej Holendrzy, osiągający właśnie szczytową formę. Czy WKS powtórzy sukces Senegalu i dotrze do ćwierćfinałów?

Skład: 1 Jean-Jacques Tizie, 2 Arthur Boka, 3 Kanga Akale, 4 Kolo Toure, 5 Didier Zokora, 6 Blaise Kouassi, 7 Emerse Fae, 8 Bonaventure Kalou, 9 Arouna Kone, 10 Gilles Yapi Yapo, 11 Didier Drogba, 12 Abdoulaye Meite, 13 Marc Zoro, 14 Bakari Kone, 15 Aruna Dindane, 16 Gerard Gnanhouan, 17 Cyril Domoraud, 18 Abdulkader Keita, 19 Gneri Yaya Toure, 20 Guy Demel, 21 Emmanuel Eboue, 22 Ndri Romaric, 23 Boubacar Barry

(ps)

 Dokument bez tytułu