Skrzyżowanie Kultur

afryka.org Polecamy Skrzyżowanie Kultur

Ten festiwal wpisał się już na stałe do kalendarza najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce. Festiwal Warszawski Slrzyżowanie Kultur odbędzie się po raz czwarty w Warszawie.

Na festiwal znów ściągną artyści ze wszystkich stron świata. Każdy kontynent będzie miała swoje miejsce. W tym roku nie zabraknie przedstawicieli Afryki i Afrokaraibów. 20 września zagrają marokański zespół Gnawa i Haitańczyk Ti Coca wraz ze swoim zespołem Wanga Neges.

Gnawa to potomkowie czarnych niewolników, przez wieki egzystujących na marginesie marokańskiej społeczności. To również mistyczne wspólnoty muzyków i tancerzy wierzących w uzdrawiającą moc muzyki. Muzyki, która przywoływać ma duchy przodków i odganiać złe moce – uzdrawiać i uszczęśliwiać. W pieśniach zawarta jest historia Gnawa. Choć dziś wielu z nich ma krew arabską lub berberską to są oni wszyscy potomkami czarnych społeczności – rodem z Mali, Senegalu, Burkina Faso, Ghany czy Gwinei – podbitych i zniewolonych w XVI w. przez muzułmańskich władców. Gnawa związani są z sufizmem – mistycznym nurtem islamu. Do dziś pozostają grupą niezintegrowaną ze społeczeństwem Maroka, choć już uznawaną, i nawet darzoną szacunkiem, odkąd Zachód odkrył unikalność ich kultury – wcześniej uważanej za prymitywną i archaiczną. Tę właśnie unikalną kulturę przybliża projekt pod nazwą Gnawa Home Songs. To wyjątkowe spotkanie wybitnych solistów zebranych przez Emmanuelle Honorin i Karima Ziada. Są wśród nich: Hamid Kasri i Amlil z Rabat, H’mida i Hassan Boussou z Casablanki oraz rodzina Merchane z Marakeszu.

Ti Coca to jeden z niewielu znanych na świecie muzyków pochodzących z Haiti. Nazywany „współczesnym bardem”, wraz ze swoim zespołem Wanga Neges kultywuje gatunek zwany merengue. Gatunek będący rodzajem żywej i radosnej muzyki i tańca pochodzi z sąsiadującej z Haiti republiki Dominikany, gdzie uznawany jest za narodową muzykę i taniec. Wywodzi się z francuskich kontredansów, mascaronów i kadryli adaptowanych, a następnie wzbogacanych przez kultury rodzime – potomków afrykańskich niewolników. Merengue w wersji haitańskiej – jest nieco łagodniejsze i nasycone dodatkowo lokalnym kolorytem. Zespół towarzyszący Ti Coca wykonuje ją z towarzyszeniem kontrabasu, banjo, akordeonu i marakasów. Na muzycznej mapie świata muzyka z Haiti i Dominikany stanowi niesamowite dopełnienie muzyki wysp karaibskich – znanych głównie za sprawą Kuby i Jamajki.

Już wkrótce w konkursie na Afryka.org będą do wygrania karty wstępu na koncert tych dwóch niezwykłych zespołów.

Afryka.org

Więcej o 4. Skrzyżowaniu Kultur na www.festival.warszawa.pl

 Dokument bez tytułu