Skieruj swój wzrok na Dar Fur

afryka.org Wiadomości Skieruj swój wzrok na Dar Fur

Amnesty International (AI) uruchomiło specjalną stronę eysesondarfur.org, na której można obserwować rozwój wydarzeń w rejonie Dar Furu. Dzięki użyciu przekaźników satelitarnych, każdy internauta jest w stanie zobaczyć wsie położone w strefie konfliktu na zachodzie Sudanu.

W ten sposób AI chce zwrócić uwagę opinii publicznej na sprawę Dar Furu. Zastosowana technologia umożliwia ciągłe aktualizowanie satelitarnych zdjęć wybranych wsi. Dzięki ujmowaniu w kadr tych samych miejsc, łatwiej jest dostrzec skalę nowych zniszczeń. W tworzeniu projektu, AI współpracowała z Amerykańskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Nauki (American Association for the Advancement of Science – AAAS), które pomogło organizacji, dostarczając szczegółowych danych na temat zdjęć satelitarnych.

Winą za konflikt w Dar Furze obarcza się społeczność międzynarodową, która nie reaguje na to co dzieje się w tym regionie. Zaczyna to przypominać sytuację z lat 90-tych w byłej Jugosławii, kiedy Bośniacy, Chorwaci i Serbowie walczyli przeciwko sobie, blisko serca Europy, ale nikt nie spieszył się z rozwiązaniem tego kryzysu.

Co więcej, z opublikowanego w maju przez AI raportu wynika, że sudańskim władzom z Chartumu, łamiącym prawa człowieka, pomagają Chiny i Rosja. Szczególnie te pierwsze wspierają siły rządowe, dozbrajając je w zamian za możliwość korzystania z taniej ropy i wielu przywilejów gospodarczych na terenie kontrolowanym przez Chartum.

(lumi, AI)

Zobacz stronę projektu Eyes on Darfur

 Dokument bez tytułu