Skarga Namibii na Burkina Faso

afryka.org Wiadomości Sport Skarga Namibii na Burkina Faso

Właśnie co przyszło powołanie dla Abdou Razacka Traore. Urodzony w Abidżanie piłkarz w sobotę 3 września ma zagrać w barwach reprezentacji Burkina Faso w towarzyskim meczu przeciwko gospodarzom przyszłorocznego Pucharu Narodów, ekipie Gwinei Równikowej.

Tego samego dnia w eliminacjach w grupie F PNA Namibia zagra przeciwko Gambii. Na razie w tej ledwie trzyzespołowej grupie, Mauretania wycofała się wcześniej z rywalizacji, z kompletem dziewięciu punktów prowadzi Burkina Faso. Sytuację może jednak zmienić skarga wystosowana przez Namibian Football Association do Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej.

Oficjele z Namibii uważają, że w ich meczach przeciwko „Ogierom” w zespole rywala zagrał nieuprawniony zawodnik. Chodzi o obrońcę Herve Zengue. To piłkarz urodzony w Kamerunie, który od niedawna reprezentuje barwy Burkina Faso. W zespole „Ogierów” zagrał w dwóch eliminacyjnych spotkaniach przeciwko Namibii, które lider grupy F pewnie wygrał 4:0 i 4:1.

Zdaniem działaczy z Namibii Herve Zengue nie spełnia stawianych przez FIFA warunków naturalizacji. Gdyby CAF czyli Afrykańska Konfederacja Piłkarska przyznała walkowery za te dwa spotkania, to sytuacja w grupie F przewróciłaby się do góry nogami.

W Burkina Faso są jednak spokojni o rozstrzygnięcie. Trener „Ogierów” Portugalczyk Paulo Duarte podkreśla, że urodzony w Kamerunie zawodnika ma żonę z Burkina Faso. Dodajmy, że w podobnej sytuacji jest Traore. Tyle tylko, że urodzony w Wybrzeżu Kości Słoniowej zawodnik ma przodków z Burkina Faso, a z Herve Zengue sytuacja nie jest tak jednoznaczna.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu