Skandal z udziałem błękitnych hełmów

afryka.org Wiadomości Skandal z udziałem błękitnych hełmów

ONZ prowadzi dochodzenie w sprawie doniesień dotyczących handlu złotem pomiędzy żołnierzami sił pokojowych (MONUC) a rebeliantami w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Oświadczenie o tej treści zostało wydane w związku z informacją opublikowaną przez BBC, która potwierdziła zarzuty pod adresem „błękitnych hełmów”.

Według ONZ śledztwo w tej sprawie zaczęło się już w 2006 roku. Miało ono sprawdzić prawdziwość doniesień o handlu złotem i o dozbrajaniu rebeliantów przez pakistańskich oficerów w barwach MONUC.

„MONUC nie ma zamiaru tolerować zachowań swoich żołnierzy, którzy łamią prawo” – czytamy w oświadczeniu. – „Każdy kto dopuścił się takiego czynu zostanie ukarany. Jednak MONUC nie chce ujawniać rezultatów dochodzenia, ponieważ nie zostało ono jeszcze zakończone.”

Niezależnie od tego BBC ujawniło wyniki dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego wśród pakistańskich żołnierzy odbywających służbę w ramach sił pokojowych w mieście Mongbwalu na północnym wschodzie DRK. Potwierdziło ono oskarżenia pod ich adresem.

BBC ustaliło, że kruszec był dostarczany przez miejscowych rebeliantów, kontrolujących kopalnie złota. Pakistańczycy sprzedawali je dalej hinduskim kupcom z Kenii. W handel byli również zamieszani oficerowie armii kongijskiej.

Obecnie w DRK przebywa 17 600 żołnierzy MONUC. Jest to największa misja pokojowa w dziejach ONZ.

(kofi)

 Dokument bez tytułu