Sister Fa wystąpiła w Warszawie

afryka.org Kultura Muzyka Sister Fa wystąpiła w Warszawie

Fatou Mandiang Diatta, znana pod pseudonimem Sister Fa, urodziła się w kwietniu 1982 r. w Dakarze w Senegalu. Pierwsze kroki na polu muzyki rap postawiła w 2000 r., nagrywając kasetę demo i poznając senegalską społeczność raperów. W tym samym roku wzięła udział w swoim pierwszym festiwalu “Rhythm et Melodie” w Centre Culturel Blaise Senghor. Rok później, w wieku 19 lat, została po raz pierwszy zaproszona do występu podczas gali Senegalese Hip Hop Awards, na której są przyznawane nagrody dla najlepszych senegalskich muzyków hip-hopowych.

W 2002 r. Sister Fa otrzymała zaproszenie do udziału w nagraniach składanki Art City z udziałem francuskich i senegalskich raperów, wydawanej przy wsparciu francuskiej organizacji na rzecz rozwoju i środowiska ENDA Tiers Monde. W tym samy roku raperka reprezentowała Senegal na międzynarodowym festiwalu kobiecego rapu w stolicy Gwinei, Konakry. W 2003 r. podpisała kontrakt z wytwórnią FN’F (Fight n’Forget) i nagrała utwory do kilku składanek. Pod koniec roku została ponownie zaproszona na galę Senegalese Hip-Hop Award, po której została nagrana i wydana składanka Tous Rappons le Sida, także z udziałem Sister Fa.

8 sierpnia 2005 r. został wreszcie wydany w Senegalu długo oczekiwany solowy album artystki, który sama wyprodukowała. W grudniu tego samego roku na piątej gali Senegalese Hip-Hop Awards otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii Debiut Roku.

W marcu 2006 r. Sister Fa przeprowadziła się do Berlina, by mieszkać z mężem, austriackim etnologiem i dokumentalistą. W niemieckiej stolicy wzięła udział w nagrywaniu składanki Bundeszentrale für politische Bildung z tematem przewodnim “Pop i islam”, która została wydana przez wytwórnię Piranha pod tytułem Many Lessons. Od samego początku pobytu w Niemczech raperka dużo koncertowała: wystąpiła jako gość na Ethno-Film-Festival w dzielnicy Berlin-Dahlem w 2006 r., regularnie grała z muzykiem reggae Luisem Yeanem w klubie Yaam w Berlinie i w innych miejscach. W międzyczasie założyła własny zespół, z którym koncertowała jak dotąd w Moods-Club w Zurychu, na Africa-Festival Osnabrück, w Berlinie na Kulturbrauerei, w znanym klubie jazzowym A-Trane, na Carnival of Cultures i w innych miejscach.

Wiosną 2009 r. Sister Fa zadebiutowała na światowych rynkach wydaną przez wytwórnię Piranha płytą Sarabah.

Sister Fa jest raperką zdecydowanie zaangażowaną w działania społeczne. Aktywnie walczy z powszechnymi w Afryce praktykami okaleczania kobiecych genitaliów. W styczniu 2008 r. spędziła trzy tygodnie, podróżując po swojej ojczyźnie z nadzieją uwrażliwienia rodaków na ten problem. Podróż tę zorganizowała sama i nazwała Education sans mutilation, a odbyła ją wraz z zespołem i menedżerem Mahidem Leinem. Projekt został zrealizowany przy wsparciu Instytutu Goethego w Dakarze.

fwsk

Zobacz zdjęcia z koncertu Sister Fa w Warszawie!

 Dokument bez tytułu