Siódma Noc Żywych Bębnów

afryka.org Polecamy Siódma Noc Żywych Bębnów

26 czerwca, w sobotę, zapraszamy do klubu Wytwórnia w Łodzi na wyjątkowy koncert: „Noc Żywych Bębnów” – święto zachodnioafrykańskiej muzyki perkusyjnej. W tym roku City Bum Bum, pierwsza polska szkoła perkusji zachodnioafrykańskiej, obchodzi swoje siódme urodziny.

Noc Żywych Bębnów to jedyna taka impreza w kraju, która przyciąga wierną widownię swoim klimatem i unikatowym charakterem. Poprzednie edycje urodzin City Bum Bum, ściągające ponad pół-tysięczną widownię bawiącą się do rana przy muzyce afrykańskich bębnów, okazały się ewenementem w klubowych warunkach Łodzi i potwierdziły wyjątkową markę imprezy, która z każdym rokiem podnosi sobie poprzeczkę, nic nie tracąc przy tym ze swojej autentycznej, spontanicznej i prawie rodzinnej atmosfery.

W tym roku zapowiada się równie gorące wydarzenie przynoszące muzykę i taniec Afryki Zachodniej do centrum Polski. Celem Nocy Żywych Bębnów jest z jednej strony prezentacja profesjonalnych artystów inspirujących się tradycyjną muzyką perkusyjną z Afryki Zachodniej, a z drugiej – ukazanie fenomenu bębnów w szerszym kontekście społecznym. Tej nocy wystąpią na scenie ludzie z zupełnie różnych światów, których połączyła wspólna pasja grania na afrykańskich bębnach.

Koncert otworzy występ wszystkich grup warsztatowych City Bum Bum. Na bębnach djembe i doundoun zagrają osoby dorosłe i małe dzieci; ci, którzy grali już wiele koncertów oraz ci, dla których będzie to sceniczny debiut. To absolutnie szczery i autentyczny przekaz, który udowadnia, że nie tylko każdy może wypowiadać się w muzyce, ale też może zagrać prawdziwy koncert dla dużej publiczności.

To jedyna tak naprawdę okazja w roku, aby zobaczyć muzyczny rozwój naszych studentów. Obok grup początkujących wystąpią grupy grające od kilku lat – wszystkie w repertuarze tradycyjnych rytmów Mandingue. Dodatkową atrakcją będzie występ 17-osobowej międzynarodowej grupy biorącej udział w przygotowywanych przez nas warsztatach „Rhythm – The Way To Learning” w ramach europejskiego programu edukacyjnego Grundtvig.

Wydarzeniem wieczoru będzie wspólny występ Seckou Keita, tradycyjnego Griotta, wybitnego wirtuoza kory (zachodnioafrykańskiej harfy) i światowego mistrza djembe z Senegalu, Fanty Konate – znakomitej gwinejskiej piosenkarki i tancerki goszczącej po raz pierwszy w Polsce wraz z połączonymi siłami trzech czołowych zespołów polskiej sceny afro-perkusyjnej: gospodarzy imprezy City Bum Bum, warszawskiej formacji Konoba i wrocławskiego zespołu Foliba.
Występ zapowiada się jako wulkan energii, koloru i radości życia: muzyka, taniec i śpiew będą podstawą koncertu pomyślanego jako rodzaj przedstawienia, w którym odpowiednie napięcie budować będą rytm, melodia, choreografie i specjalnie przygotowana inscenizacja. To będzie najważniejsze wydarzenie koncertowe polskiej sceny djembe w tym roku.

Więcej informacji o zagranicznych artystach:

Seckou Keita urodził się w Ziguinchor, w regionie Casamance na południu Senegalu w 1978 r. w tradycyjnej rodzinie griotów (spadkobierców i kontynuatorów tradycji muzycznej Afryki Zachodniej). Jest absolutnie wyjątkowym artystą na scenie world music – Seckou Keita to niekwestionowany mistrz kory (zachodnioafrykańskiej harfy), a zarazem wirtuoz djembe i znakomity śpiewak. Pod kierunkiem swojego wujka, Solo Cissokho rozpoczął międzynarodową karierę w 1996 r., kiedy okrzyknięty został sensacją międzynarodowego festiwalu Forde w Norwegii i pomimo młodego wieku – nazwany przez krytykę „geniuszem muzyki afrykańskiej”. Kolejne lata przyniosły występy Seckou m.in. na festiwalach Womad i Glastonbury oraz nominację do prestiżowej nagrody BBC Radio 3 w kategorii world music. Współpracował z największymi gwiazdami muzyki afrykańskiej, m.in. z Salifem Keita (Mali), Youssou N’Dour (Senegal), Toumani Diabate (Mali); Seckou często występuje z żywą legendą djembe, Mamady Keita z Gwinei. Obecnie Seckou Keita koncertuje na całym świecie ze swoją grupą „Seckou Keita Quartet”, w której muzycy z różnych kultur w piękny sposób łączą tradycyjne melodie kory z instrumentarium jazzowym, przynosząc świeży powiew nowej muzyki świata.

Fanta Konate jest uznaną tancerką i śpiewaczką, córką Famoudou Konate, legendarnego mistrza bębnów afrykańskich. Urodzona we wsi Sangbarala w regionie Hamanah w Górnej Gwinei od najmłodszych lat inicjowana była w muzykę i taniec ludzi Malinke, spadkobierców i kontynuatorów bogatej tradycji legendarnego Królestwa Mandingue. Fanta Konate w ciągu swojej kariery w Gwinei występowała w różnych baletach (była czołową tancerką i choreografką w balecie Fareta uznanym swego czasu za najlepszy prywatny balet kraju), wystąpiła na płycie Famoudou Konate “Rhytms and Songs from Guinea”, a od 2001 r. mieszka na stałe w Brazylii, gdzie naucza tańca i występuje z grupą Djembedon. W 2007 r. Fanta Konate i geniusz djembe młodej generacji, Petit Mamady Keita, uwieczniony jako dziecko w legendarnym filmie „Djembefola” nagrali znakomicie przyjęty album „Djubafedea”.

Oficjalne strony artystów:

www.seckoukeita.com
www.fantakonate.com
www.citybumbum.pl
www.foliba.pl
www.konoba.pl

Noc Żywych Bębnów – 7. urodziny City Bum Bum – 26 czerwca 2010
Wystąpią: Seckou Keita (Senegal), Fanta Konate (Gwinea), City Bum Bum, Foliba, Konoba.
After party: Japko Selecta.

Klub Muzyczny Wytwórnia Łódź, ul. Łąkowa 29
Początek imprezy: 20.00
Bilety: 25 zł

 Dokument bez tytułu