Kiedy młody mężczyzna wraca po wielu latach studiów do swojej rodzinnej wioski w Sudanie, odkrywa, że wśród znanych twarzy jest ktoś zupełnie obcy – enigmatyczna postać Mustafa Sa’id. Mężczyźni szybko się zaprzyjaźniają i Mustafa opowiada młodszemu koledze poruszającą historię swojego życia podczas pobytu w Londynie lat dwudziestych, tuż po I wojnie światowej.
Rozrywany towarzysko i pożądany przez kobiety jako egzotyczna błyskotka, Mustafa dokonał brutalnego rewanżu na dekadenckim Zachodzie i został w odwecie przezeń zniszczony.
Powieść ukazała się po raz pierwszy w 1966 i wywołała prawdziwą burzę w środowisku arabskim. W Egipcie umieszczono ją na indeksie i objęto zakazem druku na prawie 30 lat (utwór uznano za bluźnierczy i pornograficzny), w krajach Zatoki Perskiej i w Sudanie zakaz nadal jest utrzymywany. Mimo wszelkich tych kontrowersji w 2001 roku „Sezon migracji na Północ” został uznany przez Akademię Literatury Arabskiej w Damaszku za najważniejszą powieść arabską XX wieku.
Powieść przetłumaczono na ponad 20 języków. Rozeszła się po świecie w milionach egzemplarzy.
Magda Śmiechewicz
Wyjątki z recenzji:
„Historia mężczyzny zagubionego w kulturze, która częściowo stworzyła jego tożsamość. Sezon migracji na Północ to przejmująca i sugestywna analiza procesu kolonizacji w dwóch kompletnie innych światach” – „Observer”.
Klasyczna sudańska powieść Sezon migracji na Północ At-Tajjiba Saliha to odwrotność Conradowskiej podróży w głąb Afryki” – „The Guardian”.
Tytuł: Sezon migracji na Północ
Autor: At-Tajjib Salih
Wydawnictwo Smak Słowa
Seria: Kontynenty
Przekład: Jacek Stępiński
Data premiery: 8 kwietnia 2010