Seun Kuti wystąpi na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

afryka.org Kultura Muzyka Seun Kuti wystąpi na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

26 września na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur wystąpi nigeryjski muzyk Seun Kuti wraz z zespołem Egypt 80.

Seun Kuti jest najmłodszym dzieckiem legendarnego twórcy afrobeatu, multiinstrumentalisty, aktywisty i skandalisty Feli Kutiego. Seun zaczął swoją przygodę ze sceną muzyczną bardzo wcześnie, bo w wieku 9 lat. To wtedy ojciec po raz pierwszy zaprosił go na scenę. Od tej pory mały Seun rozgrzewał publikę przed występami taty. Gdy Fela zmarł, Seun miał zaledwie 14 lat. Mimo młodego wieku, zajął miejsce ojca w zespole Egypt 80, z którym koncertuje do dziś.

 

Seun Kuti czerpie z dorobku ojca, łącząc afrobeat z nowoczesnymi brzmieniami. Chętnie zaprasza do współpracy innych artystów. Na ostatniej płycie „A Long Way To The Beginning“ pojawili się m.in. Nneka, M-1 czy Blitz The Ambassador. Album wyprodukował genialny amerykański jazzman Robert Glasper. Na koncertach Seun Kuti gra zarówno utwory ojca, jak i swoje. To wyjątkowa okazja, by usłyszeć piosenki Feli na żywo, ponieważ artysta nie miał w zwyczaju grać na koncertach utworów wcześniej zarejestrowanych.

 

Seun Kuti kładzie duży nacisk na teksty piosenek. Chce nimi inspirować do zmian i do działania. Nawołuje do solidarności i wspólnego budowania Afryki. Stara się nagłaśniać problem niesprawiedliwości społecznych i krytykuje polityków. Z tego powodu miał wielokrotnie kłopoty. Zarzucano mu promowanie negatywnego obrazu Nigerii, a jego występy próbowano cenzurować. Seun uparcie tłumaczy jednak, że jego misją jest nagłaśnianie prawdy oraz walka z romantycznym wizerunkiem Afryki. Zauważa też, że pochodzi z rodziny, w której kwestionowanie rzeczywistości i zaangażowanie w walkę odgrywają znaczącą rolę. Ojciec Seuna znany był nie tylko jako muzyczny geniusz, ale także działacz na rzecz praw człowieka i zwolennik panafrykanizmu. Zawzięcie nawoływał do powrotu do tradycji afrykańskich i krytykował wzorowanie się na Europie. Fela Kuti prowadził swoją prywatną wojnę z władzami Nigerii. Atakował i ośmieszał polityków, za co był wielokrotnie aresztowany i brutalnie bity przez policję. Podczas jednego ze szturmów wojska na założoną przez niego komunę, zwaną Republiką Kalakuta, zamordowana została jego matka i babka Seuna. 77-letnia wówczas Funmilayo Ransome-Kuti została wyrzucona przez okno z drugiego piętra. Ona również była znana jako aktywistka walcząca o prawa kobiet. Zapamiętana zostanie jako pierwsza kobieta w Nigerii, która prowadziła samochód.

 

Z całą pewnością możemy się więc spodziewać, że na nadchodzącym koncercie padnie wiele szczerych i odważnych komentarzy na temat sytuacji społecznej w Nigerii. Czeka nas żywiołowy występ, podczas którego usłyszymy legendarny afrobeat połączony z nowoczesnymi dźwiękami. Na scenie zobaczymy Seuna wraz z zespołem Egypt 80, którego skład prawie nie zmienił się od czasów Feli.

 

Kiedy? 26 września godz. 20.30

Gdzie? Namiot festiwalowy przed PKiN

Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.

Karolina Drejerska

 Dokument bez tytułu