Senegal wybiera prezydenta

afryka.org Wiadomości Senegal wybiera prezydenta

Senegalczycy wybierają dzisiaj swojego prezydenta. Obecnie sprawujący ten urząd, Abdoulaye Wade liczy na reelekcję.

Wade, po raz pierwszy wybrany na prezydenta w 2000 roku, ma jednak aż 14 przeciwników, a wśród nich trzech poważnych rywali – Moustapha Niasse, Idrissa Seck i Ousmane Tanor Dieng. Jednak przede wszystkim wielu Senegalczyków nie chce już widzieć Wade na fotelu prezydenckim, chociaż wciąż może on liczyć na duże poparcie.

Senegal jest jednym z nielicznych krajów Afryki, gdzie bez większych zakłóceń funkcjonuje demokracja. Jej wyrazem są niedzielne wybory. Tym razem do urn może 5 milionów uprawnionych do głosowania.

Czy Senegalczykom uda się wybrać prezydenta już w pierwszej rundzie? Przekonamy się o tym po dzisiejszym głosowaniu.

Najważniejsi kandydaci na prezydenta:

Abdoulaye Wade, pomimo że ma już 81 lat, a za sobą jedną kadencję jako prezydent, to nie wszyscy Senegalczycy będą głosować właśnie na niego. Z wykształcenia prawnik, jest weteranem senegalskiej sceny politycznej. Po raz pierwszy stawał do rywalizacji w wyborach w 1978 roku. Później bez powodzenia kandydował w kolejnych głosowaniach w 1983, 1988 i 1993 roku, pokonany za każdym razem przez Abdou Diouf'a. W 2000 roku powstała potężna koalicja, dzięki której zdobył fotel prezydencki. W obecnych wyborach jest kandydatem koalicji Sopi (z języka Wolof – zmiana) jako przewodniczący Senegalskiej Partii Demokratycznej.

Ousmane Tanor Dieng, kandydat Partii Socjalistycznej, dyplomata, bliski współpracownik byłego prezydenta Abdou Diouf'a. Jego zdaniem nie wystarczy zmieniać, trzeba tę zmianę oddać w ręce ekspertów. Jest jednym z najpoważniejszych rywali Wade.

Moustapha Niasse, kandydat Alternatywnej Koalicji 2007, urzędnik, do 1999 roku w Partii Socjalistycznej, kiedy opuścił socjalistów po wyborze na pierwszego sekretarza ich partii obecnego rywala w wyborach, Dieng'a. W poprzednim głosowaniu uzyskał ponad 16 procent głosów poparcia. Niasse chce przekazać władzę młodym Senegalczykom.

Idrissa Seck, biznesmen, kandydat koalicji And Ligeey Senegaal. Wcześniej związany z obecnym prezydentem Wade. Na fali sporu z Wade, został oskarżony o defraudację i spędził siedem miesięcy w więzieniu, pomimo że później sprawa przeciwko niemu została umorzona. Podobnie jak Wade chce przeprowadzić zmianę (sopi).

Landing Savane, kandydat koalicji And Defar Senegal, inżynier. Był doradcą prezydenta Wade, startował już w wyborach w 1988 i 1993 roku. Chce zadbać o rozwój senegalskiej gospodarki.

Robert Sagna, kandydat koalicji Takku Deferaat Senegaal, inżynier rolnictwa, sprawował urząd ministra przez 22 lata w czasach prezydenta Leopolda Sedar'a Senghor'a i Abdou Diouf'a, a przez ostatnie 20 lat był burmistrzem Ziguinchor w domagającym się niezależności Casamance. Zgłosił swoja kandydature wbrew protestom Partii Socjalistycznej, której wciąż jest członkiem. Krytykuje Wade za jego amatorskie podejście do spraw polityki.

Abdoulaye Bathily, kandydat koalicji Jubbanti Senegaal, profesor historii, wykłada na Uniwersytecie Cheikh Anta Diop w Dakarze. Od 1984 roku przewodzi Ruchowi Demokratycznemu Na Rzecz Partii Pracy. Ruch był członkiem koalicji popierającej Wade w 2000 roku, ale pięć lat później Bathily rozstał się z obecnym prezydentem.

Tala Sylla, kandydat Sojuszu Jef Jel; wybrany do parlamentu w 2001 roku, znany ze swoich nagrań piosenek wyśmiewających się z prezydenta Wade. Próbowano dokonać zamachu na jego życie, ale ocalał, aby nadal prowadzić kampanię przeciwko Wade i sojusznikom obecnego prezydenta.

Alioune Mbaye, księgowy, znany organizator i promotor tradycyjnych zapasów. uważa, że zmiany są potrzebne, aby Senegal przestał byc zakładnikiem polityków. Dlatego wśród swoich zalet wylicza brak politycznego doświadczenia.

Mame Adama Gueye, prawnik i założyciel senegalskiego oddziału Transparency International. Podkreśla swoje zaangażowanie w walkę z korupcją, którą chce kontynuować jako prezydent Senegalu.

(ps)

 Dokument bez tytułu