Senegal: Wade akceptuje porażkę i gratuluje Sallowi

afryka.org Wiadomości Senegal: Wade akceptuje porażkę i gratuluje Sallowi

W Senegalu zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich. Wzięli w niej udział urzędujący prezydent Abdoulaye Wade, który ubiegał się o trzecią reelekcję i były premier Macky Sall. 

Pierwsze przybliżone wyniki głosowania będą znane we wtorek lub w środę, jednak senegalskie media szybko podały swoje prognozy – według nich Sall otrzymał większość głosów. Wybory przebiegły bez poważniejszych incydentów i były nadzorowane przez ponad 300 zagranicznych obserwatorów, w tym z Unii Afrykańskiej i Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS)..

Pomimo tego, że oficjalne wyniki wyborów nie są jeszcze znane, już w poniedziałek tysiące ludzi świętowały na ulicach kraju „Macky prezydent! Tym razem wygraliśmy” po tym, jak prezydent Wade przyznał się do porażki i zadzwonił do swojego rywala z gratulacjami.

Decyzja ubiegania się Wade’a o trzecią pięcioletnią kadencję oburzyła wielu Senegalczyków, rozczarowanych jego rządami. W trwających miesiąc zajściach przeciwko kandydaturze Wade’a zginęło, według różnych źródeł, od 6 do 15 osób, a co najmniej 150 zostało rannych. Urzędującemu Prezydentowi zarzuca się, że nie radzi sobie z ubóstwem i masowym bezrobociem w kraju oraz to, że większość czasu spędza za granicą.

Triumfator wyborów, 50-letni Macky Sall, który do 2008 roku był premierem, tak skomentował swój wyborczy sukces: „Prawdziwymi wygranymi w tych wyborach są obywatele Senegalu. Będę prezydentem ich wszystkich”.

Do głosowania uprawnionych było 5,3 mln obywateli w liczącym ponad 13,7 mln ludzi Senegalu.

maru

 Dokument bez tytułu