Seminarium o współpracy z Afryką

afryka.org Wiadomości Seminarium o współpracy z Afryką

17 czerwca 2019 r. w godz. 17:00-19:00 w sali 101 na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbędzie się seminarium na temat współpracy rozwojowej z Afryką i inwestycjom w kapitał ludzki, połączone z dyskusją. Udział w nim wezmą dr hab. Bara Ndiaye, dr Eugeniusz Rzewuski, Marek Zmysłowski i Robert Ainebyona. Podejmą oni tematykę ścisłych związków oświaty i rozwoju społeczno-gospodarczego, między którymi istnieje sprzężenie zwrotne. Zła jakość kształcenia wynika z niedorozwoju, ale sama też przyczynia się do stagnacji gospodarczej, gdyż to od wykształconych ludzi zależy tempo wzrostu produktu krajowego brutto. Zależności te bardzo obrazowo przedstawił prof. Bruno Knall (1924-2009) z Uniwersytetu w Heidelbergu. Otóż zacofanie gospodarcze jest przyczyną braku środków na rozwój oświaty. To z kolei powoduje niskie kwalifikacje zawodowe i niskie wykształcenie ogólne, a w rezultacie niską wydajność pracy i co za tym idzie zacofanie gospodarcze.

Dr hab. Bara Ndiaye jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Od wielu lat wraz z żoną organizuje w Olsztynie Dni Afryki, połączone z konferencją naukową. Współpracuje jako ekspert z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Dr Eugeniusz Rzewuski jest specjalistą w zakresie języka i kultury suahili, który wykładał na Uniwersytecie Warszawskim oraz Universidade Eduardo Modlane w Maputo w Mozambiku. Był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. W latach 1995-1999 był chargé d’affaires a i. Ambasady RP w Tanzanii, a w latach 2003-2006 – ambasadorem RP w Angoli i Republice Świętego Tomasza i Książęcej.

Marek Zmysłowski jest bizensmenem. Założył od podstaw serwis rezerwacji hoteli Jovago, który stał się znany w całej Afryce. Zdobył znaczne doświadczenie biznesowe na wymagającym rynku Nigerii. Napisał biografię „Goniąc czarne jednorożce. Jak polski wilk z Wall Street został afrykańskim terrorystą”, w której odsłania kulisy rozwoju swojej kariery. Został zaproszony do wygłoszenia wykładu w ramach TEDx o podejmowaniu ryzyka.

Robert Ainebyona jest wolontariuszem Ruchu „Maitri”. Opowiada w polskich szkołach o swoim kraju – Ugandzie, rozprawiając się ze stereotypami. Zanim przyjechał do Polski w 2018 r., odbył staż w siedzibie głównej Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej w Aruszy w Tanzanii. W mieście tym zorganizował Dzień Otwarty UMCS. Obecnie studiuje po angielsku stosunki międzynarodowe na Wydziale Politologii UMCS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Dokument bez tytułu