Seks za azyl

afryka.org Wiadomości Seks za azyl

Tanya Maisiri, nastoletnia dziewczyna z Zimbabwe, która szukała azylu w Wielkiej Brytanii, może zostać w tym kraju. Nie byłoby nic niezwykłego w jej sprawie, gdyby nie to, że Tanya odsłoniła kulisy afery nazywanej „seks za azyl" w brytyjskich służbach imigracyjnych.

W marcu br. 19-letnia Maisiri została poinformowana przez biuro imigracyjne, że zostanie deportowana do Zimbabwe, po tym jak jej wniosek o przyznanie azylu został odrzucony. Dlaczego? Tanya nie przyjęła „oferty" złożonej przez urzędnika rozpatrującego wnioski o pozwolenie na pobyt na wyspach brytyjskich. Okazało się wtedy, że pracownicy służb imigracyjnych Wielkiej Brytanii domagają się seksu od osób oczekujących na azyl w zamian za pomoc w jego załatwieniu.

Skandal doprowadził do rezygnacji kierującego Home Office ministra Tony'ego McNulty'ego. Przy okazji policyjnego dochodzenia światło dzienne ujrzały inne nieprawidłowości w pracy brytyjskich służb imigracyjnych.

W związku z tym sprawa Tanyi znalazła swój finał w sądzie. Uznał on, że sytuacja w Zimbabwe nie pozwala deportować Tanyi. Brytyjski Home Office postanowił nie składać apelacji od tej decyzji

Sama Tanya chce teraz odpocząć i myśli o swojej przyszłości na wyspach. Zamierza podjąć naukę, bo chce zdobyć zawód dietetyczki.

(lumi)

 Dokument bez tytułu