Seckou Keita

afryka.org Polecamy Seckou Keita

W dniach 6-7 grudnia, do Polski, przyjedzie po raz pierwszy mistrz kory – zachodnioafrykańskiej harfy – i wirtuoz djembe, Seckou Keita z Senegalu!

Wizyta Seckou podczas tegorocznej edycji grudniowego Etnofestiwalu w Łodzi organizowanego przez Studio Latino we współpracy z City Bum Bum, jest rozwinięciem idei prezentacji międzynarodowych artystów, którzy przyjeżdżają do Łodzi nie tylko poprowadzić warsztaty, ale występują na jednej scenie z grupą muzyków City Bum Bum. Po październikowej wizycie Namory’ego Keita z Gwinei oraz niedawnym koncercie z zespołem Olega Kireyeva na Zaduszkach jazzowych, tym raz chcemy przedstawić wam artystę, którego nazwiska za granicą przedstawiać już nie trzeba.

Seckou Keita urodził się w Ziguinchor, w regionie Casamance na południu Senegalu w 1978 roku w tradycyjnej rodzinie griotów (spadkobierców i kontynuatorów tradycji muzycznej Afryki Zachodniej). Jest absolutnie wyjątkowym artystą na scenie world music – Seckou Keita to niekwestionowany mistrz kory (zachodnioafrykańskiej harfy), a zarazem wirtuoz djembe i znakomity śpiewak. Pod kierunkiem swojego wujka, Solo Cissokho rozpoczął międzynarodową karierę w 1996 roku, kiedy okrzyknięty został sensacją międzynarodowego festiwalu Forde w Norwegii i pomimo młodego wieku – nazwany przez krytykę „geniuszem muzyki afrykańskiej”. Kolejne lata przyniosły występy Seckou m.in. na festiwalach Womad i Glastonbury oraz nominację do prestiżowej nagrody BBC Radio 3 w kategorii world music.

Współpracował z największymi gwiazdami muzyki afrykańskiej, m.in. z Salifem Keita (Mali), Youssou N’Dour (Senegal), Toumani Diabate (Mali). Seckou często występuje z żywą legendą djembe, Mamady Keita z Gwinei. Obecnie Seckou Keita koncertuje na całym świecie ze swoją grupą „Seckou Keita Quartet”, w której muzycy z różnych kultur w piękny sposób łączą tradycyjne melodie kory z Senegalu z instrumentarium jazzowym, przynosząc świeży powiew nowej muzyki świata.

Wojtek Pęczek

Koncert, sobota 6 grudnia, godz. 21.00
Andy Club, Łódź ul. Stefanowskiego 17
Wstęp: 15 zł

Warsztaty, 6-7 grudnia 2008, Łódź City Bum Bum (ul. Wigury 21)

Sobota
10.30 -12.00 grupa zaawansowana
13.00 -14.30 grupa średniozaawansowana

Niedziela
10.30 -12.00 grupa zaawansowana
13.00 -14.30 grupa średniozaawansowana

Informacje i zapisy: info@studiolatino.pl oraz tel. 666 018 818
Uwaga: City Bum Bum nie prowadzi zapisów na warsztaty!

 Dokument bez tytułu