Sarkozy nie ma racji

afryka.org Wiadomości Sarkozy nie ma racji

Po tym jak w lipcu br., prezydent Francji, Nicolas Sarkozy stwierdził, że Afryka nie ma historii, malijska historyczka, Adame Ba Konare, postanowiła napisać wraz z innymi afrykańskimi naukowcami podręcznik do historii Afryki.

Konare jest żoną przewodniczącego komisji Unii Afrykańskiej, Alpha Oumara Konare. Nie zgadza się z wizją Sarkozy'ego, który powiedział podczas swojego przemówienia na Uniwersytecie Cheikha Anta Diopa w Dakarze, że tragedią Afryki, jest brak historycznej świadomości wśród Afrykańczyków, w związku z tym mają oni problem z tworzeniem wizji przyszłości.

Podręcznik ma pokazać, że jest inaczej i Afryka posiada swoją historię. W ten sposób Konare chce zadać kłam kontrowersyjnym opiniom francuskiego prezydenta, który i tak nie ma już dobrej prasy w Afryce, ze względu na swoje podejście do zagadnień imigracji.

Po swojej wypowiedzi w Dakarze, Sarkozy znalazł się w ogniu krytyki. Jego postawa została określona jako „pamiętająca czasy kolonializmu".

Konare zamierza wydać podręcznik historii Afryki w 2008 roku i pierwszy jego egzemplarz przekazać w prezencie Sarkozy'emu, aby pogłębił swoją wiedzę na temat dziejów kontynentu afrykańskiego.

(lumi)

 Dokument bez tytułu