Rządzą w mistrzostwach światach

afryka.org Wiadomości Sport Rządzą w mistrzostwach światach

Jeśli chodzi o mistrzostwa globu do lat 17, to nikt nie może się równać z Afryką. Wśród 8 państw, które triumfowały w tej imprezie, w czołówce dwa kraje z Afryki. Rekordzista pod tym względem jest Nigeria – 4 mistrzostwa, dwa tytuły na koncie ma Ghana.

Na kończącym się powoli turnieju w Chile reprezentacje z Afryki też nadają ton. W czwartkowych półfinałach Nigeria zagra z Meksykiem, a Mali z Belgią. Możliwe jest więc powtórzenie sytuacji z 1993 roku. Wtedy to w finałowej rozgrywce Nigeria zagrała z Ghaną. Wcześniej „Latające Orły”, mające wtedy w składzie takich graczy, jak Nwankwo Kanu, Wilson Oruma czy Celestine Babayaro, w półfinale 2:1 pokonały Polskę. W naszej reprezentacji grali wtedy m.in. Mirosław Szymkowiak, Maciej Terlecki czy Mariusz Kukiełka.

Teraz Nigeryjczycy, mistrzowie świata do lat 17 sprzed dwóch lat, znowu są blisko finału. Wygrali grupę A z 6 punktami na koncie. Pokonali kolejno USA 2:0, Chile 5:1 i przegrali z Chorwacją 1:2. Potem, w 1/8 mistrzostw, rozprawili się z Australią wygrywając z nią aż 6:0. Z kolei w ćwierćfinale zdemolowali Brazylię 3:0. Teraz zagrają z zespołem, który dwa razy był mistrzem świata w tej kategorii wiekowej czyli Meksykiem.

Co do Malijczyków, to ci też świetnie się prezentują. W odróżnieniu od Nigerii jeszcze nie przegrali na turnieju w Chile. Grupę D wygrali z 7 punktami. Na początek zremisowali z… Belgią 0:0, z którą teraz ponownie przyjdzie im się zmierzyć. Potem były już same wygrane. W grupie z Ekwadorem 2:1 i Hondurasem 3:0, a potem w fazie pucharowej z Koreą Północną 3:0 i Chorwacją 1:0. Dla Malijczyków awans do półfinałów, to już i tak wielki sukces, ale pewnie tym się nie zadowolą. Warto też dodać, że na czele najlepszych strzelców turnieju, jest Nigeryjczyk 16-letni Victor Osimhen. Zdobył dotąd aż 8 bramek! Może pójdzie śladami wielkiej gwiazdy MŚ do lat 17 sprzed dwóch lata Kelechi Iheanacho, który teraz jest piłkarzem Manchesteru City

Co do sukcesów zespołów z Afryki w tej kategorii wiekowej… Wiem, na pewno zaraz podniosą się głosy, poddające w wątpliwość wiek części zawodników Mali czy Nigerii. W dobie testów MRI, tzw. rezonansu magnetycznego, ciężko tutaj jednak o oszustwa.

Półfinały w czwartek. Finał i mecz o 3 miejsce w niedzielę na stadionie w Vina del Mar. Będzie podwójny sukces zespołów z Afryki?

SUKCESY AFRYKAŃSKICH ZESPOŁÓW W MŚ U-17

1985 ROK – Nigeria zdobywa mistrzostwo. Gwinea kończy na 4 miejscu

1987 ROK – Nigeria wicemistrzem, Wybrzeże Kości Słoniowej – 3 lokata

1989 ROK – Fode Camara z Gwinei królem strzelców imprezy w Szkocji

1991 ROK – Ghana mistrzem, a Nil Odarty Lamptey najlepszym zawodnikiem mistrzostw we Włoszech

1993 ROK – Nigeria mistrzem, Ghana wicemistrzem. Wilson Oruma królem strzelców

1995 ROK – Ghana mistrzem

1997 ROK – Ghana wicemistrzem

1999 ROK – Ghana na 3 miejscu. Ismael Addo króle strzelców turnieju w Nowej Zelandii

2001 ROK – Nigeria na 2 miejscu. Burkina Faso jest 3

2007 ROK – Nigeria mistrzem. Ghana czwarta. Macauley Christianus z Nigerii królem strzelców

2009 ROK – Nigeria wicemistrzem, a Sani Emmanuel najlepszym zawodnikiem MŚ

2013 ROK – Nigeria mistrzem, Kelechi Iheanacho wybrany najlepszym piłkarzem turnieju, a Dele Alampasu najlepszym bramkarzem

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu