Rząd Etiopii ułaskawił opozycję

afryka.org Wiadomości Rząd Etiopii ułaskawił opozycję

38 działaczy etiopskiej opozycji wyszło na wolność, po tym jak zostali skazani za próbę obalenia rządu. Ich sprawa toczyła się przez dwa lata. Początkowo groziła im kara śmierci. Później dożywotnie więzienie. Teraz pod wpływem presji opinii międzynarodowej etiopskie władze postanowiły ich ułaskawić.

Na ławie oskarżonych znaleźli się działacze opozycyjnej Coalition for Unity and Democracy (CUD), z jej liderem Hailu Shawelem na czele. Wszyscy odpowiadali za wszczęcie krwawych zamieszek, w których zginęło 199 osób, 800 zostało rannych, a władze aresztowały ich 30 tysięcy uczestników. Prawda jest taka, że rządzący Etiopią Meles Zenawi, aresztował opozycję, bo chciał pozbyć się silnego przeciwnika. CUD uzyskała bardzo dobre wyniki w wyborach w maju w 2005 roku.

30 liderów opozycji zostało skazanych na karę dożywotniego więzienia, 6 Etiopczyków za udział w zamieszkach na karę od 15 do 18 lat pozbawienia wolności, zaś 2 dziennikarzy od 1 roku do 3 lat.
Jednak Zenawi musiał ulec presji swojego sojusznika, Stanów Zjednoczonych, jak i krytyce innych państw, w tym przede wszystkim Unii Europejskiej. Nawoływały one do zwolnienia uwięzionych. Meles ugiął się i wypuścił przywódców CUD.

Wśród ułaskawionych znaleźli się burmistrz-elekt Addis Abeby Berhanu Nega i Mesfin Woldermariam, jeden z najbardziej znanych działaczy praw człowieka w Etiopii.

Jednak Shawel nie ma złudzeń. Nie ma mowy o pojednaniu i wolności w Etiopii, jeśli Zenawi nie zmieni swojego stylu sprawowania władzy. Wciąż jesteśmy niewolnikami – twierdzi Shawel.

(lumi)

 Dokument bez tytułu