Ryż na macie – krótkie wprowadzenie do malgaskiej kuchni

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Ryż na macie – krótkie wprowadzenie do malgaskiej kuchni

To co jest na stole mówi wiele o gospodarzu. To co jedzą Malgasze mówi wiele o nich samych. Tym razem kilka słów o malgaskiej kuchni i zachowaniu się przy malgaskim stole – a właściwie macie – na której króluje ryż, uprawiany w wielu rejonach wyspy.

Ryż to podstawowy składnik posiłków na Madagaskarze. Spożywany jest trzy razy dziennie – podczas śniadania, w porze lunchu i obiadu. Podaje się go bez żadnych przekąsek. Wszystko jest zjadane z jednego talerza za pomocą łyżki. Obok ryżu spożywa się także przyrządzane na różne sposoby mięso – wołowinę i wieprzowinę.

Kiedy Malgasze gotują ryż, trzymają go na ogniu do momentu aż będzie przypalony od dołu. Wtedy wyjmują ryz, który się nie przypalił, a do tego spalonego w garnku dolewają trochę wody, aby ugotować ją. W ten sposób otrzymują ciemnobrązowy napój o silnym aromacie, nazywany ranonapango.

Podczas uroczystości ryż jest podawany zawsze z kurczakiem. Przy takich okazjach spotyka się malgaska rodzina, która nie oznacza wyłącznie osób zamieszkujących w tym samym domu tak jak podczas zwykłego posiłku, ale wszystkich krewnych, żywych i zmarłych.

Typowy malgaski posiłek jest podawany na macie, rozłożonej na podłodze. Wszystkie dania podawane są w tym samym czasie. Malgasze lubią proste dania, bez dużej ilości przypraw. Często pierwszym daniem jest zupa z warzyw. Zwłaszcza wtedy, kiedy warzywa są dostępne.

Na deser Malgasze jedzą owoce przyprawione wanilią – Madagaskar jest często utożsamiany z tą  aromatyczną rośliną. Niektórzy nazywają tę wyspę – z racji istnienia waniliowych plantacji – „Waniliową”.

Wraz z upływem czasu malgaska kuchnia przechodziła spore zmiany. Przede wszystkim w miastach, gdzie duży wpływ na jej dania mieli Francuzi. Pomimo tego ryż spożywany na macie wciąż stanowi nieodłączny element posiłku Malgaszów.

(kofi)

 Dokument bez tytułu