Ruszyła kampania wyborcza w Kenii

afryka.org Wiadomości Ruszyła kampania wyborcza w Kenii

Raila Odinga, przywódca kenijskiej opozycji i były więzień polityczny, rozpoczął swoją kampanię wyborczą. W sobotę, w Nairobi, nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Odinga ubiega się o fotel prezydenta Kenii.

Wybory prezydenckie odbędą się w grudniu br., ale juz teraz trwa zacięta rywalizacja między Odinga a obecnym prezydentem, Mwai’m Kibaki’m. Ten ostatni zabiega o reelekcję.

W związku z rozpoczęciem kampanii Odinga, w Uhuru Park w Nairobi, pojawiły się tysiące zwolenników przywódcy opozycji. Prowadzi on w przedwyborczych sondażach z 47-procentowym poparciem, przed Kibaki’m – ten cieszy się 38-procentowym poparciem. Daleko za nimi jest Kalozo Musyoka z 8 procentami.

Według uczestników wiecu, Odinga to kandydat ludu. Jako jedyny ma zapewnić, że wszystkie reformy, na które oczekuje Kenia, zostaną zrealizowane.

Naprzeciwko Odinga stanie Kibaki, który w ubiegłym miesiącu stworzył koalicję, złożoną z kilku partii, Party of National Unity. Obserwatorzy życia politycznego w Kenii, twierdzą, że obecny prezydent reprezentuje wyłącznie interesy Kikuyu, grupy etnicznej, z której pochodzi. Dlatego Odinga, z pochodzenia Luo, zyskał poparcie innych plemion.

W przeciwieństwie do Odinga, Kibaki rozpoczął swoją kampanię wyborczą w Nakuru, gdzie zapowiedział kontynuację wzrostu ekonomicznego i dobrobytu. Sam, po zakończeniu drugiej kadencji (o ile zostanie wybrany), zamierza zajmować się uprawą ziemi.

(kofi)

 Dokument bez tytułu