Ruanda najlepsza

afryka.org Wiadomości Ruanda najlepsza

Ruanda jest liderem w walce z korupcją i powinna być naśladowana przez inne kraje w Afryce – twierdzą Bank Światowy i Transparency International.

Ruandyjskie władze konsekwentnie walczą z korupcją i dlatego mają tak dobre rezultaty – uważa przedstawiciel Banku Światowego na Afrykę Wschodnią, Johannes Zutt. Zutt przywołuje konkretne przykłady. W lutym br. wysocy urzędnicy zostali wyrzuceni z pracy zaraz po tym jak okazało się, że byli skorumpowani. Z kolei były ruandyjski parlamentarzysta został skazany na dwa lata więzienia za uchylanie się od płacenia podatków.

Dlatego w dorocznym raporcie Transparency International Ruanda jest wskazana jako przykład dla całego kontynentu afrykańskiego. Za Ruanda uplasowały się inne kraje. Tanzania dzięki rezygnacji premiera i dwóch ministrów w związku z korupcyjnym skandalem. Pozytywne oceny zebrał też Mozambik.

Według Transparency International wszystko zależy od tego, jak władze podchodzą do korupcji i czy wprowadzają antykorupcyjne prawo. Jeżeli starają się ją zwalczać, tak jak Ruanda mają szansę wyeliminować to zjawisko. Jednak Ruanda to wciąż za mało. Według szacunków Transparency International każdego roku politycy i urzędnicy w Afryce biorą co najmniej 40 miliardów dolarów łapówek rocznie.

ostro

 Dokument bez tytułu