RŚA: Koniec strajku księży

afryka.org Wiadomości RŚA: Koniec strajku księży

W Republice Środkowoafrykańskiej zakończył się właśnie strajk katolickich księży. Protestowali oni przeciwko decyzji Watykanu w sprawie wyboru nowego arcybiskupa bez ich zgody.

Chociaż to już koniec strajku, księża deklarują, że nadal są przeciwni watykańskiej nominacji Dieudonne Nzapa-La-Ayinga na tymczasowego arcybiskupa Bangui, który zastapił Paulina Pomodimo. Ten ostatni ustąpił ze swojego stanowiska we wtorek. Jego rezygnacja ma związek z seksualnym skandalem. Okazało się, że Pomodino nie stronił od kobiet i miał z nimi dzieci. Oprócz niego w seks-skandal jest zamieszany inny wysoki rangą duchowny.

To nie pierwsza dymisja w szeregach środkowoafrykańskich hierarchów. Wcześniej ze swojego stanowiska ustąpił biskup Bossongoa, Xavier Yombaindje. Nieoficjalnie mówi się, że był to rezultat wizyty watykańskiego wysłannika, Roberta Sarah. Sarah miał wtedy spotkać się z sytuacjami, w których księża pomimo swojego stanu, łamali zasadę czystości. Jednak utrzymywanie kontaktów z kobietami nie jest jednostkowym zjawiskiem. Środkowafrykańskim księżom trudno jest pogodzić się z celibatem – komentuje aferę z biskupem południowoafrykańska agencja informacyjna, SAPA.

lumi

 Dokument bez tytułu