RPA: Z pomocą małych podróżników

afryka.org Wiadomości RPA: Z pomocą małych podróżników

Każda laleczka zrobiona z koralików w centrum rękodzieła Woza Moya na przedmieściach Durbanu, ma w sobie coś ze swojego twórcy. Widać w nich przede wszystkim talent i uparte dążenie do wyrwania się biedzie i niszczącemu działaniu AIDS. Każda laleczka nazywa się „Mały podróżnik” („Little traveller”) i może być zabrana w kieszeni właściciela w każdy zakątek świata.

„Mam pomysły, bo praca daje mi pieniądze, a pieniądze mnie inspirują” – mówi Joyce Mthethwa, która specjalizuje się w robieniu laleczek rasta, mniejszych niż palec wskazujący. „Dzięki tej pracy mogę utrzymać rodzinę: męża, dwoje dzieci i trójkę wnuków, wszystkich dotkniętych chorobą. „Ta praca daje mi też nadzieję, pozwala ze spokojem patrzeć w najbliższą przyszłość” – dodaje Joyce.

Woza Moya (w języku Zulu oznacza „przybycie ducha”) jest projektem artystyczno- biznesowym, który zatrudnia ponad 200 artystów, zarażonych HIV/AIDS, przy tworzeniu ceramiki, koralikowych lalek („Małych Podróżników”) i biżuterii, wyrobów z drutu oraz batików. Projekt nie tylko zdobył sobie uznanie wśród południowoafrykańskich designerów i kolekcjonerów, ale też przynosi całkiem poważne dochody. Co więcej, coraz więcej wyrobów, w tym małe lalki w etniczne wzory, jest eksportowana do Kanady, Japonii czy Niemiec.

(maru)

 Dokument bez tytułu