RPA: Minty zajmie się atomem

afryka.org Wiadomości RPA: Minty zajmie się atomem

Południowoafrykański dyplomata, Abdul Samad Minty jest kandydatem na stanowisko Dyrektora Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA). Obecny szef IAEA, Mohamed El Baradei, przestanie piastować swoją funkcję w listopadzie 2009 roku.

IAEA działa w ramach struktur ONZ. Agencja znana jest przede wszystkim z podejmowania działań, które mają zapobiec wykorzystywaniu energii nuklearnej do celów militarnych. W 2005 roku IAEA w uznaniu swoich zasług otrzymała pokojową nagrodę Nobla.

Minty urodził się w Johannesburgu (RPA) w 1939 roku. Dwadzieścia lat później wyjechał na studia w zakresie ekonomii i stosunków międzynarodowych do Wielkiej Brytanii.

Przez wiele lat Minty działał na rzecz rozbrojenia. W latach 1962-1995 pełnił funkcję honorowego sekretarza w British Anti-Apartheid Movement (AAM). Był też dyrektorem Światowej Kampanii Przeciwko Wojskowej i Atomowej Współpracy Z Południową Afryką. Dzięki lobbingowi Minty’ego Południowoafrykański Komitet Olimpijski został zawieszony w międzynarodowych strukturach olimpijskich. Do dziś jest przeciwnikiem wykorzystywania energii nuklearnej od celów wojskowych. Przez ostatnie lata, po zakończeniu ery apartheidu w RPA doradzał południowoafrykańskim władzom w sprawach dotyczących energetyki atomowej.

RPA jest pierwszym i póki co jedynym krajem Afryki, gdzie znajduje się elektrownia atomowa.

lumi

 Dokument bez tytułu