RPA i Angola coraz bliżej

afryka.org Wiadomości Sport RPA i Angola coraz bliżej

W ten weekend rozegrana zostanie przedostatnia kolejka decydującej fazy kwalifikacji do Mistrzostw Świata i Pucharu Narodów Afryki.

W ostatnich tygodniach Nieposkromione Lwy wróciły z dalekiej podróży. Nie tak dawno wydawało się, że kameruńska reprezentacja będzie jednym z największych nieobecnych na przyszłorocznych Mistrzostwach Świata. Jednak dwa zwycięstwa nad reprezentacją Gabonu oraz podział punktów w meczach najgroźniejszych rywali sprawiły, że Kamerun wrócił do gry. Jeśli dzisiejszego popołudni podopieczni Paula Le Guena pokonają na własnym stadionie Togo będą powoli mogli zaczynać świętowanie awansu.

Jednak Togijskie Jastrzębie tanio skóry nie zamierzają sprzedać. „Cały czas mam nadzieję i wierzę, że Togo może wygrać tę grupę” – zapowiadał przed meczem pomocnik Moustapha Salifou. Togijczykom już raz udało się poskromić Kameruńskie Lwy – w meczu otwarcia grupy A Jastrzębie zwyciężyły po trafieniu Emmanuela Adebayora. W dzisiejszym meczu w roli togijskiego szkoleniowca zadebiutuje Hubert Velud, który zastąpił Jeana Thissena.

W drugim spotkaniu grupy A Maroko rozegra mecz ostatniej szansy przeciwko Gabonowi. Lwy Atlasu w decydującej fazie eliminacji nie wygrały jeszcze żadnego meczu i jeśli chcą awansować do Pucharu Narodów Afryki w Angoli, nie mogą pozwolić sobie na kolejny słaby występ.

1. Kamerun 7
2. Gabon 6
3. Togo 5
4. Maroko 3

Sobota: Kamerun – Togo
Sobota: Gabon – Maroko

W grupie C Faraonowie staną przed ostatnią szansą by przełamać 20letnią niemoc i pierwszy raz od dwóch dekad awansować na Mistrzostwa Świata. Podopieczni Hassana Shehata’y w wyjazdowym pojedynku zmierzą się z Zambijczykami i jeśli nie uda im się wygrać będą mogli pożegnać się z marzeniami o Mundialu.

Egipcjanie, którzy zdominowali w ostatnich latach afrykańskie rozgrywki, a także walczyli jak równy z równym z najlepszymi drużynami świata na ostatnim Pucharze Konfederacji, zajmują obecnie drugie miejsce w grupie C ze stratą 3 punktów do lidera. Egipski napastnik – Amr Zaki wierzy jednak, że jego drużyna jest w stanie zająć pierwsze miejsce: „Musimy wygrać z Zambijczykami i pokonać Algierię na ich terenie. Wierzę, że jesteśmy w stanie to osiągnąć i zrealizować nasze marzenie o grze na Mistrzostwach Świata.” – deklarował Zaki.

Zambijskie Miedziane Kule mają jedynie matematyczne szanse na zajęcie pierwszego miejsca w grupie, dlatego koncentrują się na rywalizacji z Ruandą o awans do Pucharu Narodów Afryki. Pomimo braku kilku podstawowych graczy zambijski trener – Herve Renard, wierzy, że jego drużyna jest w stanie zdobyć dziś punkty. „W poprzednim meczu z Egiptem graliśmy jak równy z równym. Teraz mamy przewagę psychologiczną nad naszym rywalem i to będzie kluczem do sukcesu” – zapowiadał Renard.

1. Algieria 10
2. Egipt 7
3. Zambia 4
4. Ruanda 1

Sobota: Zambia – Egipt
Niedziela: Algieria – Ruanda

Kibice z Wybrzeża Kości Słoniowej przed sobotnim meczem mrożą szampany. Ich reprezentacji do przypieczętowania awansu wystarczy remis w wyjazdowym spotkaniu z Malawi. W poprzednim meczu pomiędzy tymi drużynami Słonie zwyciężyły 5-0, dlatego wynik sobotniego spotkania wydaje się być jedynie formalnością.

1. Wybrzeże Kości Słoniowej 12
2. Burkina Faso 6
3. Gwinea 3
4. Malawi 3

Sobota: Malawi – Wybrzeże Kości Słoniowej
Niedziela: Gwinea – Burkina Faso

psp

 Dokument bez tytułu