RPA czuwa u łóżka Mandeli

afryka.org Wiadomości RPA czuwa u łóżka Mandeli

Stan zdrowia Nelsona Mandeli pogorszył się. Coraz częściej mówi się o ostatnich chwilach Mandeli, który trafił do szpitala w dniu 8 grudnia br.

Mandela jest dziś bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli walki przeciwko apartheidowi. Po 27 latach więzienia, stanął na czele państwa, które jeszcze nie tak dawno zabraniało czarnym Południowoafrykańczykom sprawowania władza.

Dziś Mandela ma za sobą 94 lata życia, a jego stan wymaga hospitalizacji. Oficjalnym powodem pobytu w szpitalu była infekcja płuc. Jednak Południowoafrykańczycy twierdzą, że ukrywa się przed nimi prawdę o zdrowiu Mandeli, i że Madiba ma się znacznie gorzej, pomimo zapewnień lekarzy, że stan pacjenta jest stabilny.

Losem Mandeli przejmuje się cały kraj. Media w RPA domagają się od władz regularnych komunikatów na temat jego zdrowia.  Już od 2010 roku Mandela pojawia się publicznie bardzo rzadko. Częściej można było obejrzeć gości składających wizyty w jego domu, tak jak miało to miejsce w lipcu br.

W momencie, kiedy śmierć Mandeli staje się coraz bardziej realnym wydarzeniem, jest on w centrum zainteresowania wszystkich Południowoafrykańczyków. Pomimo uobecniającej się dziś śmiertelności Madiby, wielu mieszkańców RPA postrzega go jako świętego męża. Mandela pozostanie bez wątpienia osobistością numer jeden w tym kraju.

m

 Dokument bez tytułu