RPA chce mistrzostw

afryka.org Wiadomości Sport RPA chce mistrzostw

Dopiero co z powodzeniem zorganizowali piłkarski mundial, a już myślą o kolejnej dużej futbolowej imprezie. Republika Południowej Afryki oficjalnie zgłosiła swoją kandydaturę co do organizacji u siebie Pucharu Narodów Afryki w 2015 roku.

Najbliższe mistrzostwa Czarnego Lądu w styczniu 2012 roku odbędą się w Gabonie i Gwinei Równikowej. Rok później PNA odbędzie się w Libii. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu Afrykańska Konfederacja Piłkarska, zmieniła datę rozgrywania turniejów z lat parzystych na nieparzyste. Tak, żeby nie kolidowało to z MŚ.

Właśnie rozpoczyna się rywalizacja o to, kto będzie gościł najlepszych szesnaście reprezentacji Afryki w 2015 roku. Oficjalnie swoją kandydaturę zgłosiła właśnie federacja RPA oraz Maroka. Głośno mówi się też, że do wyścigu stanie Zimbabwe.

Zobacz tekst: Zimbabwe chce mistrzostw.

– Mamy u siebie wspaniałe stadiony, nie ma u nas problemów z komunikacją, a organizując mistrzostwa świata pokazaliśmy, że potrafimy sobie poradzić ze wszystkim. Stąd nasza decyzja o chęci organizowania Pucharu Narodów – mówi szef SAFA Kirsten Nematandani.

Republika Południowej Afryki już dziś mogłaby zorganizować turniej. Skoro w czerwcu i lipcu na dziesięciu wspaniałych i nowoczesnych stadionach gościły 32 najlepsze zespoły z całego świata, to o połowę mniej zespołów nie jest żadnym problemem. Zresztą kraj ten gościł już najlepsze zespoły z Afryki zaraz po upadku apartheidu w 1996 roku.

Z RPA rywalizuje Maroko. Ciekawe, że oba kraja starały się też o organizowanie u siebie pierwszego piłkarskiego mundialu na Czarnym Lądzie. FIFA w 2004 roku zdecydowała, że lepszą ofertę przedstawił kraj z Południa Afryki. Pisałem zresztą o tym w pierwszym rozdziale swojej książki „Afryka gola! Futbol i codzienność”.

Jak będzie teraz? No cóż, działacze z Maroka wiedzą chyba, że będzie im ciężko o pokonanie RPA. W tej sytuacji w swojej aplikacji zaznaczyli, że ich oferta dotyczy zarówno 2015, jak i 2017 roku.

Dodajmy, że jak dotychczas sześć krajów w Afryce organizowało PNA więcej niż raz. Był to Egipt, Tunezja, Sudan, Etiopia, Ghana i Nigeria.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu