Dziś rozpoczynamy 2. Przegląd Filmowy Afro-Ameryka. Nie zabraknie filmów nieznanych polskim widzom.
1 kwietnia rozpoczynamy przegląd i to wcale nie jest żart. Po ubiegłorocznym sukcesie przeglądu, przybliżymy w tym roku kolejne tytuły. Część z nich jest znana znawcom tematu. Z kolei filmy Micheaux są wciąż w Polsce nowością, chociaż powstały w okresie formowania się afro-amerykańskiej kinematografii, w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Tym razem Micheaux przemówi. O ile w ubiegłym roku mogliśmy się zapoznać z jego niemym dorobkiem, na 2. przeglądzie pokażemy tzw. „talkies’, czyli filmy dźwiękowe tego twórcy.
Kontynuujemy też opowieść walki o prawa Afro-Amerykanów na ekranie. Wspólnie z Sidneyem Poitier, poznamy Afrykę Południową 60 lat wcześniej. Dowiemy się też, jakie trudności miał czarny nauczyciel z białymi uczniami. Przeniesiemy się też w świat filmu z Paulem Robesonem w roli głównej.
Ostatnim blokiem jest blaxploitation. I w tym przypadku będą to najbardziej znane filmy tego gatunku, z „Super Fly” na czele.
Pomysłodawcą i koordynatorem programowym Przeglądu jest Paweł Średziński z naszej Fundacji. Filmy będziemy mogli oglądać dzięki wsparciu Ambasady USA w Warszawie.
Zapraszamy 1 kwietnia, o godzinie 20:30 do KINO.LAB w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Rozpoczynamy filmem z Poitier „Cry, the Beloved Country”.
Wstęp na wszystkie seanse wolny. Filmy w języku angielskim, bez polskich napisów.
Zobacz stronę przeglądu i dowiedz się, co jeszcze możesz obejrzeć.
FAI