Rozpoczynamy Afro-Amerykę 2011

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Rozpoczynamy Afro-Amerykę 2011

Dziś rozpoczynamy 2. Przegląd Filmowy Afro-Ameryka. Nie zabraknie filmów nieznanych polskim widzom.

1 kwietnia rozpoczynamy przegląd i to wcale nie jest żart. Po ubiegłorocznym sukcesie przeglądu, przybliżymy w tym roku kolejne tytuły. Część z nich jest znana znawcom tematu. Z kolei filmy Micheaux są wciąż w Polsce nowością, chociaż powstały w okresie formowania się afro-amerykańskiej kinematografii, w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Tym razem Micheaux przemówi. O ile w ubiegłym roku mogliśmy się zapoznać z jego niemym dorobkiem, na 2. przeglądzie pokażemy tzw. „talkies’, czyli filmy dźwiękowe tego twórcy.

Kontynuujemy też opowieść walki o prawa Afro-Amerykanów na ekranie. Wspólnie z Sidneyem Poitier, poznamy Afrykę Południową 60 lat wcześniej. Dowiemy się też, jakie trudności miał czarny nauczyciel z białymi uczniami. Przeniesiemy się też w świat filmu z Paulem Robesonem w roli głównej.

Ostatnim blokiem jest blaxploitation. I w tym przypadku będą to najbardziej znane filmy tego gatunku, z „Super Fly” na czele.

Pomysłodawcą i koordynatorem programowym Przeglądu jest Paweł Średziński z naszej Fundacji. Filmy będziemy mogli oglądać dzięki wsparciu Ambasady USA w Warszawie.

Zapraszamy 1 kwietnia, o godzinie 20:30 do KINO.LAB w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Rozpoczynamy filmem z Poitier „Cry, the Beloved Country”.

Wstęp na wszystkie seanse wolny. Filmy w języku angielskim, bez polskich napisów.

Zobacz stronę przeglądu i dowiedz się, co jeszcze możesz obejrzeć.

FAI

 Dokument bez tytułu