Rozmowy w Burundi

afryka.org Wiadomości Rozmowy w Burundi

Ambasador Smail Chergui, Komisarz Unii Afrykańskiej ds. Pokoju i Bezpieczeństwa, spotkał się 16 czerwca w Bużumburze z prezydentem Republiki Burundi Pierrem Nkurunkizą. W części spotkania uczestniczył też ambasador Boubacar Diarra, Specjalny Wysłannik UA ds. Regionu Wielkich Jezior.

Podczas spotkania ambasador Chergui wyraził zadowolenie z działań burundyjskiego rządu w sprawach międzynarodowych – jak np. udział burundyjskich żołnierzy i policjantów w misjach UA (zwłaszcza AMISOM i MISCA) i podkreślił, że przyszłoroczne wybory prezydenckie w Burundi powinny charakteryzować się bardziej demokratyczną formą niż poprzednie, w których ostatecznie wystartował tylko jeden kandydat, aczkolwiek mówiąc o tych wyborach powinniśmy pamiętać, że nie było winą prezydenta Nkurunkizy, że nie miał kontrkandydatów i że obserwatorzy z Unii Europejskiej nie dostrzegli się oszustw wyborczych i łamania procedur demokratycznych. Ze strony Unii Afrykańskiej ambasador Chergui zapewnił znaczną pomoc w przygotowaniu wyborów i ich swobodnego przeprowadzenia.

Poruszano też kwestię respektowania zawartych w Aruszy porozumień między Hutu i Tutsi. W Burundi uczyniono znaczny postęp w kwestii napięć etnicznych, a prezydent Nkurunkiza jest gorącym zwolennikiem respektowania tych porozumień i niwelowania zatargów na tle etnicznym. Podczas spotkania powiedział on, że jest prezydentem wszystkich Burundyjczyków, niezależnie od ich plemiennych przynależności i że nie dopuści, by jakakolwiek grupa lub osoba doprowadziła do zastraszenia społeczeństwa, czy zagrożenia funkcjonowania państwa.”

Daniel Kulhawiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *