Rozmawiamy

afryka.org Wiadomości Rozmawiamy

Rządząca Zimbabwe partia prezydenta Roberta Mugabe, ZANU-PF i główny ruch opozycyjny Movement for Democratic Change (MDC) przeprowadziły wstępne rozmowy w sprawie rozwiązania politycznego i ekonomicznego kryzysu w tym kraju. Do wspólnego stołu rokowań ściągnął ich południowoafrykański prezydent Thabo Mbeki.

Rozmowy odbyły się w Pretorii w Republice Południowej Afryki, gdzie Mbeki zaprosił przedstawicieli obu ugrupowań. MDC oskarża ZANU-PF o doprowadzenie Zimbabwe do największego kryzysu w dziejach tego państwa.

Obecnie przywódca MDC, Morgan Tsvangirai, sprzeciwia się planowanym przez rząd Mugabe zmianom w konstytucji, które miałyby połączyć wybory prezydenckie i parlamentarne w 2008 roku. Jednak znacznie bardziej dotkliwy od politycznego jest kryzys ekonomiczny. W Zimbabawe inflacja sięga 3700 procent i jest najwyższa na świecie.

Obecność Mbeki’ego przy próbie pojednania Mugabe z MDC wynika z coraz większego napływu nielegalnych imigrantów z Zimbabwe do RPA. Według analityków może to zagrażać bezpieczeństwu ekonomicznemu RPA.

(lumi)

 Dokument bez tytułu