Rośnie gorączka przed eliminacyjnymi meczami

afryka.org Wiadomości Sport Rośnie gorączka przed eliminacyjnymi meczami

Aż trudno ogarnąć wszystko to, co dzieje się przed weekendowymi meczami w decydującej rundzie eliminacji Pucharu Narodów. Na ledwie kilka dni przed decydującym dwumeczem z Gwineą działacze Piłkarskiej Federacji Nigru zdecydowali o zatrudnieniu niemieckiego szkoleniowca Gernota Rohra. Ma on pomóc odpowiednio przygotować zespół do potyczek z Syli Nationale.Rohr jeszcze kilka miesięcy temu pracował z kadrą Gabonu. Niestety, z współgospodarzami ostatnich mistrzostw Czarnego Lądu nie udało mu się awansować do czołowej czwórki, choć było blisko. Teraz Gabon zmienił na nieobliczalny Niger.

Z kolei Sierra Leone Football Association odwiesiła dwójkę reprezentantów: Ibrahima Kargbo i Kei Ansu Kamara. Obaj zostali zawieszeni w lipcu za to, że otwarcie pozwolili sobie krytykować władze futbolowe i ministerstwo sportu, a tego jak wiadomo działacze nigdzie nie tolerują. Teraz odwieszono ich, bo przecież Leone Stars czekają trudne mecze z Tunezją.

Po ponad roku przerwy do ekipy Orłów z Mali wraca też Mahamadou Diarra. Doświadczony pomocnik miał ostatnio sporo perypeti, ale teraz gra już regularnie w Fulham i wraca do kadry. Ma pomóc w pobiciu w dwumeczu ekipy Botswany.

Jedni przygotowują się do decydującej rozgrywki, inni zaś myślą już o XXIX Pucharze Narodów w RPA. Taki luksus ma szkoleniowiec gospodarzy przyszłorocznych mistrzostw Gordon Igesund. Ten 56-letni trener z Durbanu zdobywał mistrzostwo RPA z czterema różnymi zespołami: Manning Rangers, Orlando Pirates, Santos i Sundowns. Teraz ma odbudować będącą od kilku lat w kryzysie jedenastkę RPA. Ma szacunek wśród południowoafrykańskich piłkarzy i kibiców. Na razie robi wiele, żeby zbudować dobrą atmosferę wokół kadry. Jest podobnie jak u nas przed Euro. Atmosferę budują jednak wyniki, a w piątek Bafana Bafana zmierzą się w Sao Paulo z Brazylią. Kto wie, może korzystny rezultat w wyjazdowym starciu z 5-krotnymi mistrzami świata będzie tutaj przełomem?

ZESTAW PAR 2 RUNDY ELIMINACJI PUCHARU NARODÓW
Sobota:

Wybrzeże Kości Słoniowej – Senegal

Zambia – Uganda

Republika Środkowoafrykańska – Burkina Faso

Mali – Botswana

Ghana – Malawi

Liberia – Nigeria

Republika Zielonego Przylądka – Kamerun

Sierra Leone – Tunezja

DR Kongo – Gwinea Równikowa

Gabon – Togo

Sudan – Etiopia

Niedziela:

Zimbabwe – Angola

Mozambik – Maroko

Gwinea – Niger

Libia – Algieria

Rewanże 13 i 14 października. Do turnieju finałowego na stadionach Republiki Południowej Afryki awansują zwycięzcy dwumeczów. Stawkę uzupełnią gospodarze. Przypomnę, że eliminacje są rozgrywane w ekspresowym tempie ze względu na to, że Afrykańska Konfederacja Piłkarska zdecydował o tym, żeby Puchary Narodów rozgrywano w latach nieparzystych, tak aby nie kolidowały one z mistrzostwami świata.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu