Rory Stone Love

afryka.org Kultura Muzyka Rory Stone Love

Imię Rory jest równoznaczne ze Stone Love Movements, prawdopodobnie najbardziej wpływowym sound systemem w jamajskiej kulturze. Obecnie jest on również uznanym producentem, odpowiedzialnym m.in. za album “New Name” Jah 9. Legendarny jamajski selektor po raz pierwszy wystąpi w Polsce.

Od 1982 roku i czasów, gdy jeszcze był studentem Calabar High School w St Andrew, Rory Gilligan jest selektorem “nieśmiertelnego sound systemu” Stone Love Movements. Po latach ten osobliwy 40-latek wskoczył również na inne tory, próbując swych sił jako producent muzyczny.

“W czasie transformacji z techniki analogowej do cyfrowej doszliśmy do punktu, gdzie obniżyliśmy standart dźwięku. Ludzie przestali zwracać uwagę na produkcję i mastering, ważne do osiągnięcia wysokiej jakości. Tak więc naprawdę chciałem to zmienić” – Rory powiedział dla Splash.

“Mogłem pójść najprostszą drogą – stworzyć trochę bitów i riddimów, namówić największych artystów, nagrać ich i wydać serię standartowych kawałków. Ale to nie mój styl” – wyjaśnia.

Do chwili obecnej pracował z kilkoma londyńskimi sound systemami, grupą Rootz Underground oraz wokalistkami Nadine Sutherland, Jah 9 i Keida.

Rory jest szczegółnie dumny z pracy, jaką włożył w debiutancki album Jah 9 “New Name”, hybrydę jazzu z dubem, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem.

Obecnie pracuje nad różnymi projektami z C-Sharp, Raging Fyah, Pentatouch oraz Addis Pablo.

Stone Love sound system został zbudowany przez Winstona “Wee Pow” Powella w Kingston w 1972 roku przy wykorzystaniu lokalnie skonstruowanych wzmacniaczy. Na poważnie zdobyli popularność w latach 80-tych, gdy DJ’e Rory i Cancer dołączyli do Wee Pow i zetknęły się wibracje trzech selektorów, z których każdy reprezentował inne style i inną publiczność. Stali się najbardziej popularnym jamajskim sound systemem, znanym z bardzo dobrej jakości dźwięku i utrzymali poziom również w XXI wieku. Grali w USA, całej Europie czy Japonii. Stone Love jest znany ze swoich dubplate’ów, które pomogły osiągnąć pozycję takim gwiazdom jak Buju Banton, Wayne Wonder, Johnny Osbourne, Shabba Ranks, Sanchez czy Beenie Man. W 2005 roku w November Records ukazał się album “Stone Love Live”. Ten sound system odpowiedzialny jest za organizację słynnych cotygodniowych imprez ‘Weddy Weddy Wednesday’ w swojej bazie w Kingston.

Ze Stone Love wywodzą się również dwie wytwórnie płytowe: the Stone Love oraz Father Pow, które wydały hity takich artystów jak Bounty Killer, Jigsy King, Tony Curtis, Capleton, Tanya Stephens czy Daddy Screw. Winston “Wee Pow” Powell w ub. roku za swoje zasługi dla jamajskiej kultury otrzymał Order of Distinction, wysokie odznaczenie państwowe.

Rory, reprezentujący Stone Love Movements, zagra swojego seta DJ’skiego na Green Stage ORF 8 sierpnia. To pierwsza wizyta w Polsce jednej z najważniejszych postaci w jamajskim przemyśle muzycznym.

Ostróda Reggae Festival

15. edycja, 6-9 sierpnia, Ostróda

Bilety: http://www.ostrodareggae.com/bilety

 Dokument bez tytułu