Rokia Traoré w Warszawie!

afryka.org Kultura Muzyka Rokia Traoré w Warszawie!

Jedna z najbardziej utalentowanych afrykańskich wokalistek. W swojej twórczości łączy typowe malijskie melodie z tekstami śpiewanymi po francusku i w języku bambara z bluesem i rockiem. Współpracowała z Youssou N’dour, Diane Reeves czy Kronos Quartet.

Będąc córką dyplomaty, jako młoda dziewczyna z Mali dostaje niezwykłą szansę poznania kultury zachodu i dalekiego wschodu. Nie marnuje tej szansy i kończy studia w Brukseli. Debiutuje w 1997 albumem Mouneïssa, który odnosi ogromny sukces artystyczny. Drugi album artystki Wanita zostaje okrzyknięty przez New York Times jedną z najlepszych płyt roku 2000. W 2003 ukazuje się trzeci Bowmboï, na którym Traore podejmuje współpracę z amerykańskim kwartetem smyczkowym Kronos Quartert. Płyta zostaje uhonorowana prestiżową nagrodą BBC 3 w kategorii World Music Award, jednoczenie zyskuje wielkie uznanie krytyków i fanów. Sukces ten przynosi jej współpracę z takim gwiazdami jak Youssou N’dour czy Diane Reeves.

Wielkim zwrotem w jej karierze i poszukiwaniu muzycznej tożsamości i idealnego brzmienia, jest odkrycie legendarnej gitary elektrycznej Gretsch, na których grają m.in. Bono, George Harrison, Lou Reed czy Manu Chao. W ten sposób Rokia tworzy swój własny niepowtarzalny styl łączący typowe malijskie melodie i teksty śpiewane po francusku i w języku bambara z bluesem i rockowym zacięciem.

Ostatni album Tchamantché („poszukiwanie harmonii”) ukazał się 2008 roku potwierdził niezwykły talent Traore i pokazał, że artystka znalazła muzyczną równowagę.

Rokia Traoré wystąpi 26 marca w Warszawie jako gwiazda Francophonic Festival 2010 !

Dyskografia:

1998 Mouneïssa
2000 Wanita
2003 Bowmboï
2008 Tchamantché

www.rokiatraore.net

 Dokument bez tytułu