Roger Ballen i jego zdjęcia

afryka.org Polecamy Roger Ballen i jego zdjęcia

Wystawa zdjęć Rogera Ballena rozpocznie się 13 września w Yours Gallery na Krakowskim Przedmieściu 33. Znajdzie się na niej około 30 zdjęć wybranych z dwóch cykli: „Outland" oraz „Shadow Chamber". Patronat nad wystawą objął portal Afryka.org.

O wystawie 

„OUTLAND" to tytuł trzeciego albumu Rogera Ballena, wydanego w 2000 roku przez Phaidon Press. Zgromadzone w nim fotografie pochodzą z pierwszego okresu pracy artysty. Roger Ballen początkowo dokumentował życie mniejszych i większych wiosek położonych na rolniczych terenach Południowej Afryki. Pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych zainteresował się ich mieszkańcami. Wkrótce bohaterowie jego zdjęć zaczęli pozować, prace Ballena coraz częściej miały znamiona fikcji, przestały być czystym dokumentem.

Na jesieni 2005 to samo wydawnictwo opublikowało czwarty album fotografa, zatytułowany „SHADOW CHAMBER". Zdjęcia Rogera Ballena zgromadzone w albumie „Shadow Chamber" to wstrząsające, wieloznaczne obrazy ludzi, zwierząt i przedmiotów zamkniętych w tajemniczych, przypominających cele więzienne wnętrzach, gdzieś w strefie cienia – między rzeczywistością, a fikcją, na skraju fotografii dokumentalnej, malarstwa, teatru i rzeźby. Robią wrażenie obrazów abstrakcyjnych, ponieważ ich treść jest całkowicie nieokreślona – nie wiadomo kim są bohaterowie, gdzie rozgrywają się poszczególne sytuacje.Ballen koncentruje się na interakcjach między ludźmi, zwierzętami i przedmiotami zamieszkującymi tajemnicze pokoje – strefę cienia.

Ściany tych dziwnych pomieszczeń są zabazgrane, poplamione, wystają z nich kable, na podłogach walają się rozmaite starocie i śmieci. Psy, króliki i kocięta wciśnięte są w różnego rodzaju pojemniki i ramy. Ludzie ukrywają się w pudłach, kulą na brudnych kanapach albo kucają ustrojeni w turbany zwinięte z ich własnych koszul.

Ludzie i zwierzęta na fotografiach Ballena robią wrażenie odizolowanych, zagubionych, odseparowanych od reszty świata i jednocześnie całkowicie dla niego nieistotnych. Przedstawiające ich zdjęcia są surrealnym i intrygującym studium psychologicznym. Ostatnie prace artysty odsłaniają zupełnie nowe oblicze fotografii – są tak bliskie malarstwa i rzeźby, że trudno na pierwszy rzut oka skojarzyć je z fotografią.

O autorze 

Roger Ballen urodził się w 1950 roku w Nowym Jorku. Jako syn wydawcy zdjęć znanej agencji fotograficznej Magnum od najmłodszych lat miał kontakt z najbardziej znanymi postaciami środowiska fotograficznego Nowego Yorku. Zdjęcia zaczął robić w wieku 18 lat, fotografował aktywistów walczących o prawa człowieka oraz przeciwników wojny w Wietnamie. Po skończeniu studiów psychologicznych na University of California w Berkeley w 1972 roku Ballen wyruszył w świat. Podróżował między innymi z Kairu do Cape Town i z Istambułu do Nowej Gwinei. W 1979 roku opublikował swoją pierwszą książkę pt. „Boyhood", zbiór zdjęć z podróży.

Od prawie 30 lat Roger Ballen mieszka w Johannesburgu, w Południowej Afryce. Tu pracuje i tworzy.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród fotograficznych, m.in.: finalistą konkursu Citigroup Prize w Anglii (2000), zdobywcą tytułu Fotografa Roku 2002 na festiwalu w Arles, zdobywcą specjalnego wyróżnienia w konkursie UNICEF Photo of the Year 2001. Jeden z jego albumów uznano za najlepszą publikację poświęconą fotografii na hiszpańskim festiwalu fotograficznym PhotoEspana 2001.

Roger Ballen regularnie wystawia swoje prace w galeriach i muzeach na całym świecie, a jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach m.in. Museum of Modern Art w Nowym Yorku, Centrum Georges Pompidou w Paryżu, Muzeum Alberta & Victorii w Londynie czy Stedelijk Museum w Amsterdamie.

 

Więcej informacji o autorze zdjęć i jego twórczości.

 Dokument bez tytułu