25 marca mija 200 lat od momentu wprowadzenia zakazu handlu niewolnikami w Imperium Brytyjskim.
Doprowadziło to do zaprzestania tego haniebnego procederu, a dzięki obecności Royal Navy u wybrzeży Afryki przez Atlantyk przestały płynąć transporty z ludźmi na sprzedaż. Jednak historycy są zgodni. Anglicy byli winni udziału w handlu niewolnikami i późniejsza decyzja o jego zakazie nie może przysłonić faktu ich odpowiedzialności za to co uczynili, zanim nowe prawo zaczęło obowiązywać w Imperium.
W rezultacie handlu niewolnikami miliony Afrykańczyków zostały wywiezione z ojczystego kontynentu. Stan ten trwał przez prawei 450 lat, od połowy XV wieku.
Obecny premier Wielkiej Brytanii, Tony Blair, uznał handel niewolnikami za jeden z najbardziej hańbiących rozdziałów w dziejach tego kraju. Zanim do głosu doszły środowiska abolicjonistyczne Anglicy zdążyli przyczynić się do utraty wolności przez miliony i tego zdaniem Blaira powinni żałować jego rodacy.
Specjalne przemówienie Blaira z okazji rocznicy zniesienia niewolnictwa było transmitowane na żywo na dziedzińcu fortu Elmina w Ghanie, skąd wyruszały transporty niewolników na drugą stronę Oceanu Atlantyckiego. To tam odbyły się główne uroczystości rocznicowe.
Obrońcy praw człowieka zarzucili Blairowi brak zdecydowanych przeprosin adresowanych do Afrykańczyków. Ich zdaniem nie wystarczy samo wyrażenie żalu.
(ps)