Kolejna edycja reaktywowanego w 2013 roku Grand Festiwalu Róbrege, Festiwal zagra 3.10.2015 w namiocie pod Pałacem Kultury w samym centrum Warszawy.
3 października w namiocie przy Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się kolejna edycja festiwalu, który w latach 80-tych miał znaczący wpływ na rozwój polskiej sceny alternatywnej. W 2013 roku, po wieloletniej przerwie, z inicjatywy twórców festiwalu oraz Stołecznej Estrady, instytucji kultury miasta stołecznego Warszawy, impreza powróciła na mapę wydarzeń muzycznych. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Asian Dub Foundation z Londynu. Zagrają również T. Love Alternative, Maleo Reggae Rockers, Babylon Raus oraz The Pau.
Asian Dub Foundation to wojownicy midi XXI wieku. Ich unikalne brzmienie jest mieszanką ostrych rytmów jungle, dubowych basów, industrialu, energetycznych punkowych gitar, sitaru i sampli z tradycyjnej muzyki Azji. Na takim podkładzie wokaliści śpiewają i rapują porywające zaangażowane manifesty. W swoich tekstach zespół podejmuje przede wszystkim tematy społeczno-polityczne, związane z rasizmem i emigracją. Zwiedzili cały świat, wydali 13 albumów, występowali m.in. z Rage Against The Machine, The Cure czy Radiohead. Od 1993 roku są jednym z najważniejszych głosów mniejszości narodowych w Wielkiej Brytanii. W Warszawie zaprezentują wydany w lipcu album „More Signal More Noise”, produkowany przez mistrza konsolety Adriana Sherwooda.
“Zig Zag Nation” Official Video
Live EXIT FESTIVAL 2014
“Zig Zag Nation” live in Tokyo 2013
Formacji T.Love nikomu nie trzeba w Polsce przedstawiać. Od lat są jednym z najbardziej popularnych polskich zespołów rockowych. T.Love Alternative to pierwszy, częstochowski skład grupy, grający pamiętne nowofalowe utwory z lat 80-tych, jak „Nasza tradycja”, „Polowanie na słonia” czy „Zabijanka”. Ekipa pod wodzą Muńka Staszczyka kończy swoją działalność pod tą historyczną nazwą na mini-trasie obejmującej Róbrege. Jeszcze przed festiwalem ukaże się podwójne wydawnictwo (CD oraz DVD), T.Love Alternative „1982-2015”. Zawiera zapis występu podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cieszanowie i dwa premierowe utwory studyjne, nagrane niedawno przez stary skład. Pierwszym singlem jest „Dzielnica cudów”. To ostatnia okazja by posłuchać fundamentalnych hitów w wykonaniu zespołu, który miał sporo wspólnego z historią Róbrege.
Dariusz „Maleo” Malejonek od ponad 30 lat jest jednym z najbardziej aktywnych polskich artystów, a jego formacja Maleo Reggae Rockers to istna żyleta reggae’owego grania. Grał w grupach Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, założył Houk. Jest współtwórcą projektów 2 Tm 2,3 (Tymoteusz), Arka Noego i wielu innych. Maleo Reggae Rockers powstali w 1997 roku i szybko stali się jedną z najbardziej popularnych polskich grup reggae. Po wielobarwnym albumie „Revolution” ekipa Maleo zapowiada nowe wydawnictwo na jesień, promowane już singlem „Mamy Siebie”. Na Róbrege można więc spodziewać się dużego ładunku nowych utworów.
Babylon Raus to polsko-kubańsko-senegalski septet z Warszawy, powstały w 2004 roku jako wirtualna grupa reggae założona przez producenta Tj/foj. W składzie usłyszeć można Pako Sarra, Tony Juniora B, gitarzystę T.Love, Macieja Majchrzaka czy producenta MesBrutah. W tym roku ukazał się pierwszy album grupy zatytułowany “Greatest Hits”.
The Pau to solowy projekt Pauliny, która w swych autorskich kompozycjach gra na wszystkich instrumentach. Na koncertach występuje tylko z gitarą, a bity odtwarza z telefonu komórkowego. Muzyka The Pau to połączenie gitarowych riffów i połamanych rytmów. Supportowała na trasach Organka i Straight Jack Cat.
3.10.2015 (sobota), godz. 16:30
Namiot przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej
Official afterparty:
Bar Studio pl. Defilad 1, godz. 22:30
DHS & 3wA (Pandadread Sound System)
Bilety w cenie 40 zł (w dniu koncertu 50 zł) dostępne są w sieci Ebilet.pl oraz sieci salonów Empik
————————–————————
Grand Festival Róbrege to impreza organizowana od roku 1983 do 1990 przez Centralny Klub Studentów Uniwersytetu Warszawskiego Hybrydy. Pierwsza edycja odbyła się w październiku 1983 roku w pomieszczeniach klubu na ul. Kniewskiego (dziś ul. Złota). Kolejne lokalizacje to namiot cyrkowy na rogu ulic Towarowej i Chłodnej oraz Torwar. Festiwal w swojej formule dystansował się od tradycyjnego „spędu kapel”, był bardziej wydarzeniem z pogranicza performance i widowiska muzyczno-parateatralnego, o własnej logice i dynamizmie. Stawiał na wyszukiwanie młodych buntowników sceny muzycznej, nieszukających komercyjnego splendoru, ale autentycznego wspólnego grania i przeżywania w imię braterstwa i wolności. Wbrew nazwie oprócz zespołów wykonujących reggae występowały na nim grupy grające punk czy nową falę. Rangę międzynarodową zapewniły mu koncerty Twinkle Brothers, Kortatu, Misty in Roots, Killing Joke i wielu innych zagranicznych gwiazd. Był jednym z najważniejszych festiwali na mapie polskiej muzyki w latach 80-tych. Po wielu latach przerwy Róbrege powróciło w 2013 roku w formule jedniodniowej i od tamtej pory odbywa się na początku października w namiocie przy PKiN.