RENAMO wychodzi z ukrycia

afryka.org Wiadomości RENAMO wychodzi z ukrycia

Przywódca mozambickiej opozycji skupionej w RENAMO, Afonso Dhlakama ma ujawnić się w najbliższy czwartek i wrócić do stolicy kraju, Maputo.

Dhlakama weźmie udział w bezpośrednich rozmowach z mozambickim prezydentem Armando Guebuza. Odbędą się one w piątek, i mają ugruntować pokojowe porozumienie, kończące dwuletni konflikt zbrojny w tym kraju. Dhlakama będzie mógł też rozpocząć swoją kampanię wyborczą, bo chce w październiku ubiegać się o fotel prezydenta.

Dhlakama usunął się ze stolicy w 2012 roku, ukrywając się w obozie w buszu. Stwierdził wtedy, że rząd nie dotrzymuje obietnic zawartych w porozumieniu z 1992 roku, kończącym piętnastoletnią wojnę domową z rządzącym do dziś FRELIMO.

W ramach nowego układu pokojowego Dhlakama i jego żołnierze, którzy wypowiedzieli posłuszeństwo władzom Mozambiku zostaną objęci amnestią. Jego bezpieczeństwo mają zagwarantować dyplomaci z USA, krajów UE i Botswany.

Po spotkaniu z prezydentem, Dhlakama rozpocznie wkrótce swoją kolejną kampanię o fotel prezydencki. W poprzednich wyborach, w 2009 roku zdobył jedyny 16% głosów. Jego  rywalem będzie Felipe Nyussi, reprezentujący FRELIMO, i typowany jako faworyt głosowania.Guebuza zgodnie z zapowiedziami nie będzie już kandydował.

fai

 Dokument bez tytułu