Reggaeland: Linton Kwesi Johnson

afryka.org Kultura Muzyka Reggaeland: Linton Kwesi Johnson

W czasach wyzwalania się spod reżimu komunistycznego w Polsce Linton Kwesi Johnson (LKJ) był jednym z tych, którzy publicznie wspierali polską opozycję, co miało również swoje odniesienie w jego tekstach. Między innymi z tego powodu pozostaje w Polsce artystą niezwykle szanowanym i dobrze rozpoznawalnym. W najbliższy weekend LKJ wystąpi w Płocku.

Linton Kwesi Johnson urodził się na Jamajce. Od 1963 roku przebywa w Londynie. W 1970 związał się z radykalnym ruchem Czarnych Panter. Studiował socjologię w Goldsmiths College na Uniwersytecie Londyńskim. Organizował warsztaty poetyckie, współpracował z Rasta Love, grupą poetów i bębniarzy. Jako poeta debiutował w 1974 tomem “Voices of the Living and the Dead”. Jego druga książka poetycka, „Dread, Beat, an’ Blood” zawierała utwory napisane w jamajskim dialekcie patois. W 1977 został laureatem nagrody C. Day Lewis Fellowship.

W 1978 ukazał się album „Dread, Beat, an’ Blood”, zawierający prekursorskie dla gatunku dub poetry połączenie melodeklamacji utworów poetyckich z muzyką reggae i dub. W 1980 Linton Kwesi Johnson opublikował trzeci tom poezji, „Inglan Is A Bitch”. W 1981 założył własną wytwórnię płytową LKJ Records.

W latach 80. pracował m.in. jako dziennikarz i prezenter radiowy, specjalizował się w audycjach przybliżających Anglikom kulturę karaibską. Nagrał kilka albumów, które ugruntowały jego pozycję na rynku muzycznym (m.in. „Bass Culture” i „Making History”). Jego stricte lewicowe teksty, ostro atakujące kapitalizm i dyskryminację rasową, opisujące warunki życia w biednych, czarnych dzielnicach Londynu, uczyniły go znaczącą postacią na brytyjskiej scenie politycznej. 13 grudnia 1989 zagrał w Polsce na koncercie Solidarność Anti Apartheid w hali Stoczni Gdańskiej. W 1991 ukazał się wybór jego poezji („Tings An’ Times”). W latach 90. Linton Kwesi Johnson ograniczył swoją aktywność muzyczną i koncertową. W 2002 wybór jego wierszy ukazał się w prestiżowej serii Penguin Books. W 2003, wraz ze swoim ulubionym zespołem Dennis Bovell Dub Band, LKJ zagrał z okazji 25-lecia pracy artystycznej wielki, jubileuszowy koncert w Paryżu, który ukazał się na CD i DVD.

Dziś LKJ należy do najważniejszych artystów w historii reggae i uważany jest za prekursora całego stylu tzw. „poetów dubowych”. Obecnie częściej można zobaczyć go na autorskich wieczorach poetyckich, a jego koncerty z zespołem należą do rzadkości i są wyczekiwane przez fanów.

reggaeland

Więcej informacji o festiwalu Reggaeland 2008

 Dokument bez tytułu