Rasizm wobec białych w Zimbabwe

afryka.org Wiadomości Rasizm wobec białych w Zimbabwe

Jedyny biały minister w rządzie Zimbabwe narzeka na rasizm, którego biali mieszkańcy tego kraju doświadczają od czarnej większości na najwyższych szczeblach władzy.

David Coltart piastuje stanowisko ministra edukacji. Narzeka, że rasizmem jest obecnie wyłącznie działanie skierowane wobec osób o czarnym kolorze skóry. Takie zachowania są negowane,  a tymczasem, jak twierdzi Coltart, gdyby to biały zachowywał się nietolerancyjnie wobec czarnych Zimbabwejczyków, od razu zostałby uznany za sympatyka nazizmu i Ku Klux Klanu. Jako przykład podaje zachowania swoich ministerialnych kolegów, w czasie spotkań rządu, kiedy nie zważając na obecność białego ministra, jego czarni współpracownicy wypowiadają się negatywnie właśnie o białych.

Zarzuty Coltarta spotykają się jednak z ripostą ze strony czarnej społeczności. Media przeciwne Coltartowi, przypominają, że to biali przez dekady dyskryminowali czarnych, i gdyby tylko mogli, to nie zawahają się zrobić tego ponownie. Podkreślają też, że 30 tysięcy białych mieszkańców Zimbabwe unika integracji, nie wchodzi w związki małżeńskie z czarnymi sąsiadami. Na ich wizerunku ciąży też okres kolonializmu.

Za ten stan rzeczy Coltart uznaje winnym prezydenta Roberta Mugabego.  To on ma podsycać niechęć do białych za pośrednictwem swoich sympatyków, których wysłał m.in. do akcji odebrania ziemi białym właścicielom. Mugabe jest oskarżony o tworzenie negatywnego wizerunku białych, co prowadzi zdaniem Coltarta do generalizacji i utrwalania stereotypów – mających swoje źródło w okresie, kiedy władzę sprawowali biali kolonizatorzy. W rezultacie czarna większość może odnieść wrażenie, jakoby wśród białych współobywateli byli wyłącznie, ci źli i rasistowscy. A to przecież nieprawda – konkluduje minister edukacji – i podkreśla, że również wśród białych są osoby, które pragną pracować na rzecz Zimbabwe. Przypomina też o potrzebie powołania Komisji Pojednania, na wzór tej, która powstał w RPA po upadku apartheidu, i pozwoliłaby rozliczyć się z przeszłością.

Sam Coltart jest znanym aktywistą i wieloletnim działaczem na rzecz praw człowieka. Obecnie jest też jedynym białym ministrem w rządzie Zimbabwe.

 Dokument bez tytułu