24 listopada w Centrum Muzyki Arabskiej w Sidi Bousaid odbędzie się niezwykły koncert muzyki, której dotąd nikt jeszcze nie słyszał. Wybitni polscy i tunezyjscy artyści sięgający do źródeł muzyki dawnej i tradycyjnej w ciągu kilku dni stworzą kompozycje bazujące na korzeniach swoich kultur.
Projekt „Rałabit” składa się z cyklu warsztatów muzycznych, podczas których artyści na bazie swoich doświadczeń tworzyć będą kompozycje inspirowane najwybitniejszą współczesną poezją polską, przetłumaczoną na klasyczny język arabski.
Podczas tych warsztatów zostaną wykorzystane niedawno odkryte przez Marię Pomianowską tradycyjne instrumenty polskie (m.in. suka biłgorajska, fidel płocka, bas ludowy i flety) , na których zagrają oprócz samej artystki wyjątkowi polscy multiinstrumentaliści Paweł Betley i Bart Pałyga. Muzycy ci byli jednymi z pierwszych w Polsce grającymi na instrumentach dawnych i tradycyjnych. Polskie dźwięki połączą się z brzmieniami tradycyjnych instrumentów arabskich za sprawą muzyków tunezyjskich: Sofiane ZAIDI (oud), Mohamed Lassoued (rebab), Jihed Khmiri (darbouka), Maroua Kriaa (wokal). Każdy z nich wybierze jeden z zaproponowanych wierszy polskich, który stanie się dla niego inspiracją twórczą. Autorami poezji są najwybitniejsi polscy poeci: laureaci Nagrody Nobla Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, wybitny intelektualista Zbigniew Herbert oraz podróżujący po Tunezji w XIX wieku Adam Asnyk. W ten sposób każdy z artystów będzie miał taki sam wpływ na ostateczny kształt kompozycji. Efekty tej współpracy będzie można usłyszeć podczas koncertu.
Jednak projekt „Rałabit” to nie tylko jeden koncert, a cały tydzień wydarzeń promujących wymianę kulturalną i artystyczną. W programie znajdą się też warsztaty dla studentów Akademii Muzycznej w Tunisie. Zajęcia te poprowadzi światowej klasy artystka, Maria Pomianowska, która jest laureatką licznych nagród i odznaczeń państwowych, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W poszukiwaniu dźwięków sięgających korzeni kultur odbyła setki podróży, studiując teorię i praktykę wykonawczą. Była pierwszą kobietą, której zezwolono na naukę gry na indyjskim sarangy, a jej talent kompozytorski oraz niezwykłe odkrycia dawno zapomnianych instrumentów polskich docenił japoński dwór cesarski, na którym przez 5 lat była muzykiem cesarzowej.
Dzięki tym doświadczeniom zaproponowano jej stworzenie pierwszego w Polsce wydziału muzyki etnicznej na Akademii Krakowskiej. Tam, dzięki pasji, którą podzielało wielu młodych muzyków, dawne instrumenty odżyły i zyskały głos.
Organizatorami wydarzenia są: Ambasada Polska w Tunisie, Centrum Muzyki Arabskiej w Sidi Bousaid oraz polska Fundacja „Afryka Inaczej”.