“Rałabit” – relacja z prób I

afryka.org Kultura Muzyka „Rałabit” – relacja z prób I

Już trzeci dzień jesteśmy w Tunezji. Sidi Bousaid przywitało polską ekipę słońcem, błękitem morza i temperaturą 25 stopni. Jednak to nie jedyne ciepło, które otrzymaliśmy do tej pory w tym kraju. Muzycy zostali przyjęci serdecznie przez dyrektora Centrum Muzyki Arabskiej oraz jego kustosza.

Gorące przywitanie zapewnił też Ambasador RP w Tunisie, Pan Zbigniew Chmura. Z kolei polscy muzycy, a dokładnie Maria Pomianowska, odwdzięczyła się opowieścią o kolejnych koncertach w Chinach, Pakistanie i planach na tunezyjskie muzyczne podboje.

Pani Dorota Parzyszek z Ambasady RP w Tunisie dopilnowała też, żeby niczego nam nie brakowało. Miejsce, w którym mieszkamy znajduje się na wzgórzu położonym między Sidi Bousaid i La Marsa – dwiema miejscowościami, słynącymi z pięknych plaż.

Pierwszego dnia wraz z Panią Dorotą przeszliśmy miasteczko Sidi Bousaid, oglądając stare grobowce (marabou) świętych muzułmańskich. Odwiedziliśmy również galerie z ciekawymi obrazami inspirowanymi tradycją tunezyjską, ale przetworzoną przez współczesne formy.

Muzycy tunezyjscy błyskawicznie znaleźli wspólny język z polskimi. Jesteśmy dopiero w trakcie drugiej próby, a już czujemy, że koncert będzie wydarzeniem równie wielkim jak festiwal tradycyjnej muzyki Musicat, odbywający się tutaj co roku.

Przepiękne wnętrza starego pałacu barona, które od 20 lat są największym centrum muzyki arabskiej na świecie rozbrzmiewają teraz dźwiękami polskich i tunezyjskich tradycyjnych instrumentów. Głosy polskie i tunezyjskie wspólnie plączą się w niezwykłej mozaice niczym barwne malowidła ma ścianach pałacu. Pod niebiesko białe okna i sufity biegną brzmienia: suki, basu, rebe, oudu, fletów i instrumentów perkusyjnych ozdobione polską poezją Miłosza, Szymborkiej, Herberta i Asnyka śpiewaną w dwóch językach.

Magiczna atmosfera przyciąga co chwilę zwiedzających pałac i pilnujących tej przestrzeni. Co chwilę ktoś zagląda ciekawie i podpatruje co się u nas dzieje. Wkrótce następna relacja.

Marta Górska

Organizatorami wydarzenia są: Ambasada Polska w Tunisie, Centrum Muzyki Arabskiej w Sidi Bousaid oraz polska Fundacja “Afryka Inaczej”. Projekt wymiany kulturalnej muzyków zakończy się koncertem w dniu 24 listopada w Sidi Bousaid.

 Dokument bez tytułu