Raging Fyah

afryka.org Kultura Muzyka Raging Fyah

To jeden z okrętów flagowych jamajskiego ruchu Reggae Revival. Czerpią inspiracje od ludzi i z kultur całego świata. Mieszają muzykę roots z afrykańskimi bębnami, rockiem, jazzem, soulem czy gospel. Są twórczą siłą, której globalna publiczność nie może już się oprzeć. Po raz pierwszy w Ostródzie – „w dniu Sądu Ostatecznego zagrają muzykę rebeliantów”.

Spotkali się w 2006 roku jako studenci Edna Manley College of the Visual and Performing Arts w Kingston. Sześciu świetnych muzyków – Anthony Watson, Courtland White, Demar Gayle, Delroy Hamilton, Kumar Bent i Mahlon Mahlon Moving postanowiło działać razem, by na nowo rozpalić pozytywny płomień w przemyśle muzycznym.

Chociaż uniwersalność pozwala im grać wszystkie gatunki muzyki, większość ich powstających pod wpływem pasji, celu i własnych doświadczeń piosenek ma swój rdzeń w Roots Rock Reggae. Upewniają się, że każde słowo dotyka duszy słuchacza. Podnoszą na duchu i motywują ludzi z różnych społeczno-ekonomicznych oraz kulturowych środowisk. Ich melodie porównywane są z dorobkiem klasyków w stylu Boba Marley’a, Petera Tosha czy Third World. Słychać tu również echa brytyjskiego reggae i zespołów pokroju Steel Pulse czy Aswad. Prowadzą własną wytwórnię Raging Fyah Productions, która wydała ich debiutancki singiel “Peace Reigns”, kolejny “Fight” oraz pracowali dla innych artystów reggae i dancehall.

W 2011 roku wydali debiutancki album „Judgement Day” i zdobyli popularność numerami jak „Judgement Day” czy „Far Away”. Podbili serca jamajskich słuchaczy, występując podczas małych akustycznych koncertów oraz na dużych festiwalowych scenach jak Rebel Salute czy Jamaica Jazz & Blues Festival. W tym samym roku zagrali w Ameryce Południowej oraz na kilku czołowych europejskich festiwalach reggae jak Summerjam, Rototom Sunsplash czy Garance Festival. Po kilku dobrze przyjętych koncertach klubowych, występie na Regałowisku w 2012 roku oraz dzięki pracy z Pablo27 oraz Olo Mothaship zdobyli również silne poparcie w Polsce. W 2014 roku powrócili z „Boarding Pass” EP, a następnie kolejnym albumem „Destiny”. Tu znowu doświadczyć można ich potrzeby przełamywania granic. Wydawnictwo promowane singlami „Jah Glory” „Barriers”, „Brave” czy „Nah Look Back” spotkało się z dobrymi recenzjami i przykuło uwagę fanów na kolejnych trasach zespołu.

Nadszedł czas, aby zaprezentować piękno muzyki Raging Fyah podczas Ostróda Reggae Festival, gdzie wystąpią po raz pierwszy w dn. 8 sierpnia.

Ostróda Reggae Festival

15. edycja, 6-9 sierpnia, Ostróda

Bilety: http://www.ostrodareggae.com/bilety

 Dokument bez tytułu