afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Radni z Afryki

Wybory samorządowe w Polsce już wkrótce. W ubiegłym tygodniu w Słowenii wybrano po raz pierwszy w Europie postkomunistycznej Afrykanina na burmistrza miasta. W Polsce na razie nic nie wiemy o kandydatach na burmistrza lub prezydenta, którzy pochodzą z Afryki, ale nie oznacza to absencji afrykańskiej diaspory na wyborczych listach do samorządu.

W Wielkopolsce do samorządu jest od kilku kadencji wybierany Killion Munyama, który pochodzi z Zambii. Oprócz mandatu w sejmiku, pracuje jako nauczyciel akademicki, w Katedrze Bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Na Dolnym Śląsku radnym został inny Afrykanin, Erick Alira, pochodzący z Burkina Faso, który wcześniej dał się poznać jako uczestnik reality show „Bar”. Podobny los stał się udziałem Johna Godsona, protestancki duchowny z Nigerii, który dziś mieszka w Łodzi i próbuje swoich sił w polityce jako miejski radny, chociaż nie ukrywa swoich poselskich aspiracji. Związki ze światem polityki ma również Amadou Sy, Senegalczyk odpowiedzialny za kontakty z Unią Europejską w Urzędzie Miejskim w Stargardzie Szczecińskim. Do Brukseli jako reprezentant Polski mógł trafić inny Afrykanin z Polski, Patrick Kibangou, reprezentujący lewicę. Chociaż nie zdołał zdobyć odpowiedniego poparcia, to również on wpisuje się do politycznego słownika afrykańskich kandydatów, starających się o mandat w życiu politycznym swojej drugiej, polskiej ojczyzny.

Na razie nic nie wskazuje na to, że w Polsce będziemy mieli powtórkę ze słoweńskiego Piranu. Ale być może wkrótce któryś z Afrykanów stanie się polskim Peterem Bossmanem?

wz

 Dokument bez tytułu