Radio kobiet

afryka.org Wiadomości Radio kobiet

We wsi Mugogo w Demokratycznej Republice Kongo – 2 tysiące kilometrów od stolicy kraju, Kinszasy – kobiety założyły lokalną stację radiową – Radio Bubusa, która nadaje w miejscowym języku Mashi.

Radio wystartowało 4 stycznia 2008 roku z inicjatywy grupy lokalnych kobiet i przy wsparciu finansowym organizacji WACC (World Association for Christian Communication) oraz lokalnych władz, które dały ziemię i sfinansowały budowę studia. Od początku budziło zainteresowanie unikalną mieszanką tradycyjnych piosenek i narracji, prowadzonej w lokalnym języku Mashi.

Lokalne stacje radiowe są od dawna postrzegane jako jedne z najbardziej efektywnych sposobów na rozwój lokalnych społeczności, a także wspieranie procesu wyrównywania różnic między poszczególnymi grupami ludzi. W krajach rozwijających się na wszystkich kontynentach, dzięki tego rodzaju inicjatywom, ludzie, których głos jest zazwyczaj pomijany przez mainstreamowe rozgłośnie, mogą domagać się swoich praw, głośno mówić o problemach czy wreszcie promować twórczość lokalnych artystów. Tak też dzieje się na odległej prowincji DR Kongo.

„Bubusa” oznacza krzyk, czy też śpiew młodych dziewczyn, którym budzą się nawzajem, kiedy nadchodzi czas wyjścia do pracy w polu, czy też aby nazbierać drewna na opał. W wersji odświętnej, jest używany również podczas ceremonii zaślubin. Dlatego właśnie kobiety z Mugogo tak nazwały swoje lokalne radio.

maru

 Dokument bez tytułu