Puchar Narodów w RPA

afryka.org Wiadomości Sport Puchar Narodów w RPA

Dwa razy Republika Południowej Afryki otrzymywała organizację prestiżowego Pucharu Narodów w niecodziennych okolicznościach. Tak było w 1996 roku, tak jest i teraz. Za pierwszym razem organizatorem turnieju miała być Kenia. CAF zdecydowała w 1993 roku, że to właśnie ten kraj zorganizuje PNA trzy lata później. Warunkiem było wybudowanie nowego stadionu w Mombasie. Mijały jednak kolejne miesiące, a stadionu nie było. Nie pomagały ponaglenia, kolejne wizyty i groźby. Ostatecznie zdenerwowani oficjele Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej odebrali Kenii organizację turnieju, reprezentację za karę wykluczono ze startu w dwóch kolejnych edycjach, a imprezę przeniesiono do RPA.

To tam „Bafana Bafana” zdobyli jak dotychczas swoje jedyne mistrzostwo kontynentu pokonując w finale prowadzoną przez Henryka Kasperczaka reprezentację Tunezji.

Teraz sytuacja była trochę inna. Wybuch wojny domowej w Libii i przeciągające się walki sprawiły, że kwestią krótkiego czasu była decyzja o tym, żeby przenieść Puchar Narodów do innego państwa. W kolejce czekali Nigeryjczycy, ale wcześniej federacje Libii i RPA porozumiały się w sprawie zamiany organizacji turnieju.

Ten w 2013 roku, od tego momentu PNA rozgrywany będzie w lata nieparzyste, rozegrany zostanie w Republice Południowej Afryki, a ten cztery lata później właśnie w Libii. Po drodze, w 2015 roku, jest jeszcze turniej w Maroku. Teraz wszystkie decyzje zostały już zaaprobowane przez CAF.

Mająca świetną bazę, infrastrukturę i nowoczesne stadiony RPA, z pewnością bez problemów poradzi sobie z kolejną wielką piłkarską imprezą u siebie.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu